نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چرا هر روز، روز شکرگزاری است؟

چرا هر روز، روز شکرگزاری است؟ 

Every-Day-Is-Thanksgiving-Jeff-Keller

آیلین کدی می‌گوید: «شکرگزاری به شما کمک می‌کند رشد کنید و شکوفا شوید؛ شکرگزاری شادی و خنده را به زندگی شما و زندگی همه‌ی کسانی که در اطراف شما هستند می‌آورد.»

آیا در بیست و چهار ساعت گذشته اتفاق خوب و خارق‌العاده‌ای برایتان افتاده است؟ منظورم رخدادی بزرگ، چیزی است که به قدری برایتان خوب و عالی بوده که دلتان خواسته باشد بزنید زیر آواز؟ دست به کار شوید و روز خود را مرور کنید. شاید در پی پرسش من دارید فکر می‌کنید آیا چک هنگفتی از کسی دریافت کرده‌اید، یا شاید فقط به این دلیل خوشحال هستید که امروز هیچ قبضی به در منزلتان نیامده است؟ امکان دارد همان‌طور که در این باره فکر می‌کنید نتیجه بگیرید در کل اتفاق خارق‌العاده‌ای نیفتاده است.

اما یک لحظه دست نگه دارید.

آیا شب گذشته جایی برای اقامت داشتید که از گزند گرما و سرما محفوظ بمانید؟

تصور کنید اگر شما و خانواده‌تان سقفی بالای سر نداشتید، چه بلایی سرتان می‌آمد.

آیا در جایی که شما زندگی می‌کنید حمام، لوله کشی یا آب گرم وجود دارد؟ آیا این چیزها به زندگی شما رفاه بیشتری می‌بخشد؟

آیا موقعی که امروز از خواب بیدار شدید قادر بودید ببینید؛ می‌توانستید خورشید و آسمان زیبا را ببینید؟ آیا قادر بودید از تختخواب بیرون بیایید، راه بروید و به بیرون قدم بگذارید؟ بعضی از مردم از چنین نعمت‌هایی برخوردار نیستند.

در مورد حس شنوایی‌تان چه؟ آیا توانستید صدای جیک جیک پرندگان یا صدای وزش باد را در میان درختان بشنوید؟ به هنگام صبحانه آیا قادر بودید بوی چای تازه دم یا بوی نان تست داغ را که تازه از تستر بیرون آمده بود حس کنید؟ تصور کنید زندگی‌تان چگونه می‌بود اگر نمی‌توانستید بشنوید یا ببویید … یا اگر نمی‌توانستید حتی طعم خوراکی را که می‌خورید بچشید؟ آری، هستند کسانی که امکان استفاده‌ی کامل از این نعمات را ندارند.

موارد دیگر چه؟ منظورم مواردی است که برای زنده ماندن لازم و ضروری نیست، اما زندگی‌تان را روز به روز بهتر می‌کند – امکاناتی چون خودرو، رادیو، تلویزیون یا رایانه. درباره‌ی این‌ها نیز فکر کنید. حالا اجازه دهید سوالی از شما بکنم. آیا به راستی برای این امکانات و موهبت‌های دیگری که هر روز به طور مرتب از آن‌ها استفاده می‌کنید، شکرگزار و سپاسگزار هستید؟

هر موهبت ارزشمند را گرامی بدارید

شک ندارم که متوجه منظورم شدید. ما هر روز دلایل زیادی برای شکرگزاری داریم، اما اغلب اوقات این همه چیزی را که داریم بی ارزش می‌دانیم و بی اهمیت می‌شماریم و به آن‌ها به عنوان موهبت‌های ارزشمند نگاه نمی‌کنیم و به همین دلیل، آن‌ها را گرامی نمی‌داریم. البته وقتی هر یک از آن‌ها را از دست بدهیم، حتی به طور موقت، تازه متوجه ارزش آن می‌شویم؛ اما به هر حال در زندگی مان به ندرت به موهبت‌های مان توجه می‌کنیم.

حالا سؤال این است که چرا من تا این حد به این مساله اهمیت می‌دهم؟ روشن است. هنگامی که شما بر شکرگزاری و سایر احساسات مثبت دیگر متمرکز می‌شوید، احساس بهتری به شما دست می‌دهد. به علاوه آرام تر، خلاق‌تر و سازنده‌تر خواهید بود. همچنین تاثیری مثبت در کسانی که در خانه یا محل کار در کنار شما هستند می‌گذارید.

در ادامه چند فن را به شما معرفی کرده‌ام تا با به کار گرفتن آن‌ها، نگرش شکرگزاری را در زندگی‌تان پرورش دهید:

۱-هر روز درباره‌ی نعمت‌هایتان فکر کنید

راه حل این است که این عادت را در خود پرورش دهید و بر چیزهایی تمرکز کنید که برایشان شکرگزار هستید. به شما پیشنهاد می‌دهم روی تکه کاغذی بنویسید: نعمت‌هایت را بشمار و این تکه کاغذ را روی آینه دستشویی بگذارید، یا در کیف پولتان همیشه به همراه داشته باشید. هر روز زمانی را اختصاص دهید به فکر کردن درباره‌ی اینکه چقدر خوشبخت هستید. این کار زیاد وقت شما را نمی‌گیرد و علاوه بر این، از نتیجه‌ای که از این کار به دست می‌آورید شگفت‌زده خواهید شد.

۲-مراتب شکرگزاری را به زبان آورید

در خلال صحبت‌هایی که در محل کار و در منزل با دیگران می‌کنید، شکرگزاری و قدردانی خود را نسبت به همه‌ی آدم‌ها و چیزهای فوق‌العاده‌ای که در زندگی‌تان وجود دارد ابراز کنید. قدردانی خود را نسبت به همکاران دلسوز و اعضای خانواده ابراز کنید. به پدر و مادرتان زنگ بزنید و بگذارید آن‌ها بدانند که شما برای از خود گذشتگی‌هایی که در طی بزرگ کردنتان به خرج داده‌اند ارزش و اهمیت فراوان قائل هستید.

۳-توجه خود را از مشکلات برگیرید

به هر حال همیشه در زندگی مشکلاتی پیش می‌آید. اگر هر کاری را که برای حل آن لازم است انجام داده‌اید، دیگر درباره‌اش فکر نکنید و سعی کنید توجهتان را به نعمت‌ها و موهبت‌هایتان معطوف کنید. این کار به شما کمک می‌کند آنچه را به راستی در زندگی مهم است در نظر بگیرید، برای مثال، متوجه خواهید شد تندرستی و نیازهای اولیه‌ی شما در زندگی بسیار مهم‌تر از این است که دستگاه تکثیر اداره‌تان چند ساعتی خراب خواهد بود. جالب‌تر اینکه وقتی شما آرام هستید و هیجانات مثبتی دارید، احتمال بیشتری می‌رود که برای مشکلاتتان راه حلی پیدا کنید.

۴-به کسانی که به کمک نیاز دارند کمک کنید

شاید از خودتان بپرسید چرا باید به دیگران کمک کنیم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای به جا آوردن شکر نعمت‌ها (مانند سلامت، توانایی، بصیرت و مانند این‌ها) تقسیم آن‌ها با کسانی است که روزگار بدی دارند و در سختی به سر می‌برند. آیا شما می‌توانید به یک همکار، دوست، خویشاوند یا شخص دیگری در جامعه‌تان کمک کنید؟ تنها وقت صرف کردن با کسی که به کمک نیاز دارد، یا بر زبان آوردن چندین کلمه‌ی حاکی از تشویق به او، می‌تواند دنیایی تفاوت برای او ایجاد کند. البته این کار به شما نیز کمک می‌کند چرا که با دیدن وضع دیگران، از مشاهده‌ی این که وضع و حال خوبی دارید شکرگزارتر خواهید شد.

برای شما هیچ خرجی ندارد که ممنون و سپاسگزار آنچه در زندگی دارید باشید، پس این کار را انجام دهید چرا که تاثیری چشمگیر در کیفیت زندگی‌تان دارد؛ بنابراین حتی یک لحظه را هم هدر ندهید. هر روز دربردارنده‌ی موهبت‌های گرانبهایی است که از آن‌ها لذت می‌برید. شکرگزاری را بابت این موهبت‌های گرانبها با دیگران تقسیم کنید.

مطمئن باشید دفعه‌ی بعد که کسی از شما بپرسد آیا اتفاق خوب و خارق‌العاده‌ای برایتان افتاده یا نه، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهید داشت.