نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پسرم علاقه ای به زدن عینک ندارد...

پسرم علاقه ای به زدن عینک ندارد...


پاسخ به سوال توسط مشاورین مرکز
یک عینک یدکی همیشه همراه کودک داشته باشید. آن‌ها ممکن است در هنگام بازی به عینک خود آسیب وارد کنند. کودکان احساس می‌کنند که وابستگی شدیدی به عینک پیدا خواهند کرد و در صورتی که اتفاقی برای عینک‌شان بیفتد مثلا گم شود یا شیشه آن ترک بردارد دیگر نمی‌توانند ببینند و این موجب می‌شود تا دوباره عینک نزنند. اما اگر کودک یک عینک یدکی داشته باشد هیچگاه آن را مانعی برای زندگی‌اش نمی‌بیند....

 

پاسخ سوال توسط آقای محمد بلوچی کارشناس مرکز مشاوره امام حسین(ع) یزد


سوال: سلام پسر من سه سال وده ماه داره يه مقداري چشمش ضعيف هست اصلا علاقه اي نداره به زدن عينك چي كار كنم كه عينك بزاره؟

 

پاسخ: با سلام خدمت شما مادر گرامی؛ هری پاتر یکی از شخصیتهای دوست داشتنی کل ادبیاتِ فانتزی جهانه! شخصیت اصلی سوپرمن هم عینک میزنه! اصلا عینکِ اینها یه پرسیژ خاصی به شخصیتون میده! شما می توانید قهرمانها و شخصیتهای دوست داشتنیِ عینکی را برای فرزندتون نام ببرید و از داستانهاشون برای اونها بگید! ۱. هنگام خرید فریم عینک به سراغ فریم‌های جذاب و قابل توجه بروید. فریم‌هایی که برای کودک و حتی دوستانش جداب باشد چرا که کودکان نسبت به عکس‌العمل دوستان‌شان بسیار حساسند.
۲. یک عینک یدکی همیشه همراه کودک داشته باشید. آن‌ها ممکن است در هنگام بازی به عینک خود آسیب وارد کنند. کودکان احساس می‌کنند که وابستگی شدیدی به عینک پیدا خواهند کرد و در صورتی که اتفاقی برای عینک‌شان بیفتد مثلا گم شود یا شیشه آن ترک بردارد دیگر نمی‌توانند ببینند و این موجب می‌شود تا دوباره عینک نزنند. اما اگر کودک یک عینک یدکی داشته باشد هیچگاه آن را مانعی برای زندگی‌اش نمی‌بیند.
۳. برای خرید فریم عینک، کودک را همراه خود ببرید و از او نظر بخواهید. بگذارید او انتخاب کند. وقتی فرزندتان با میل خودش عینکش را انتخاب کند آن را دوست خواهد داشت و تمایل بیشتری برای استفاده آن از خود نشان می‌دهند و دیگر آن حالت خجالت را برای زدن عینک ندارد.
۴. اگر کودک شما زیر سن مدرسه است برای او قصه‌هایی از قهرمان‌های عینکی بگویید و رمز موفقیت آن‌ها را در استفاده به‌جا از عینک‌شان بیان کنید.
۵. باید این ذهنیت را برای کودک‌تان ایجاد کنید که عینک زدن یک ویژگی نیست بلکه یک ضرورت است. بسیاری از کودکان را می‌توان به صورت منطقی و بیان ادله مجاب کرد. در غیر این صورت، شما به عنوان والدین باید همان قاطعیتی را که در موارد دیگر زندگی کودک به کار می‌گیرید در اینجا هم استفاده کنید و بر این امر که باید کودک‌تان عینک بزند کاملا ثابت قدم باشید. برای انجام این کار قطعا تشویق بیش از تنبیه و توبیخ موثر خواهد داد. به خصوص وقتی او از عینک استفاده می‌کند حتما او را تشویق کنید. پایدار باشید

آدرس آموزش آنلاین روانشناسی مرکز مشاوره امام حسین یزد(سپهر)

https://telegram.me/joinchat/DdX_iz-gNvFNA4fa8btAJQ