نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وظایف اجباری شهروندان در آلمان

وظایف اجباری شهروندان در آلمان

به گزارش ایسنا انجام بسیاری از کارهایی که در ارتباط با امنیت شهروندان هستند، اجباری‌اند.

مثلا همه شهروندان آلمان موظف به رساندن کمک‌های اولیه در شرایط اضطراری و تصادفات هستند. آن‌ها همچنین موظف به تامین امنیت محل تصادف، اعلام خطر و درخواست کمک و یاری رساندن و دلداری دادن به مجروحان هستند.

طبق قانون جزایی آلمان، عدم کمک‌رسانی و سر باز زدن از آن می‌تواند تا یک سال زندان به دنبال داشته باشد. همه آن‌هایی که تصدیق رانندگی می‌گیرند باید کلاس کمک‌های اولیه را بگذرانند.

طبق قانون پارو کردن برف و زدودن یخ‌ها در پیاده‌رو مقابل منزل مسکونی بر عهده ساکنان آن (صاحبخانه یا مستاجر) است. اگر کسی در مقابل یک ساختمان زمین بخورد و صدمه ببیند، مسئولیت آن با ساکنان آن ساختمان است که باید خسارت بپردازند.

طبق قانون صاحبان یا ساکنان منازل باید پیاده‌روی مقابل خانه خود را از روز دوشنبه تا شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ شب و روز یکشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب بدون خطر و قابل استفاده برای دیگر شهروندان نگه دارند. پیامد سرپیچی از این قانون می‌تواند تا ۵ هزار یورو جریمه باشد.

در آلمان از سال ۲۰۱۰ استفاده از لاستیک زمستانی در فصل یخبندان برای همه خودروها در آلمان اجباری شده است. متخلفان ۶۰ یورو جریمه و یک نمره منفی در اداره مرکزی راهنمایی و رانندگی دریافت می‌کنند. در صورت وقوع تصادف بدون استفاده از لاستیک زمستانی، بیمه‌ها مجاز به لغو قرارداد و عدم پرداخت خسارت هستند.

در این کشور آموزش شنا برای کودکان در مدارس ابتدایی اجباری است و نمی‌توان آن را با رشته ورزشی دیگری تعویض کرد.

کودکان در آلمان تا قبل از کلاس چهارم مدرسه اجازه دارند فقط در پیاده‌روها دوچرخه‌سواری کنند. در کلاس چهارم همه کودکان توسط پلیس در مدرسه آموزش دوچرخه‌سواری دیده و قوانین آن را می‌آموزند. کودکان پس از قبول شدن در یک امتحان اجازه می‌یابند با کلاه ایمنی در خیابان‌ها دوچرخه‌سواری کنند.

از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ نصب دستگاه اعلام خطر آتش سوزی در اتاق خواب، اتاق کودک و راهروهای منازل مسکونی تازه‌ساز و ساختمان‌های قدیمی در تمامی ۱۶ ایالت‌ آلمان اجباری شده است. در برلین از اول ژانویه سال ۲۰۱۷ این قانون اجرا می‌شود. مسئولیت نصب دستگاه با صاحب خانه است. در ایالت مکلن‌بورگ فورپومن تا ۵۰۰ هزار یورو برای متخلفان جریمه در نظر گرفته شده است.

اگر در آلمان بخواهید برای بریدن چوب در جنگل اره موتوری بخرید، باید به فروشگاه مربوطه گواهینامه‌ای را ارائه کنید که نشان ‌دهد کار کردن با این اره و رعایت نکات ایمنی را آموخته‌اید. اگر این گواهی را نداشته باشید می‌توانید دوره مخصوص کار با اره موتوری را ببینید. کار حرفه‌ای با اره موتوری نیاز به کلاس آموزشی ۵ روزه دارد. خرید اره‌های کوچکتر برای "استفاده شخصی" نیاز به گواهینامه ندارد.

بیمه درمانی آلمان یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های بیمه در جهان است که در دوران بیسمارک و از سال ۱۸۸۳ رواج یافته است. همه آلمانی‌ها باید عضو یک شرکت بیمه درمانی باشند. خارجی‌ها هم بدون عضویت در یک شرکت بیمه درمانی نمی‌توانند اقامت دریافت کنند.

تمام دستگاه‌های سوختی و حرارتی اعم از شومینه، بخاری و شوفاژ باید کنترل بشوند. همه ساکنان آلمان سالی یک‌بار چنین کارتی را از طرف شرکت‌های دودکش پاک‌کنی، که آن‌ها را "شُورن‌اشتاین‌فِگر" (Schornsteinfeger) می‌نامند، دریافت می‌کنند که در آن تاریخ و روز کنترل دستگاه‌های سوختی محل سکونت‌شان قید شده است.

دودکش‌پاک‌کن‌های آلمانی پس از کنترل دستگاه‌های حرارتی در منازل، آن گروه از دستگاه‌ها که مجاز به استفاده باشند را با مهر و پلاک مربوط به همان سال مشخص می‌کنند. دستگاه‌های معیوب و خطرناک "پلمب" می‌شوند و تا تعمیر نشوند کسی اجازه استفاده از آن‌ها را ندارد.

طبق قانون هر کسی که در آلمان موتورسواری می‌کند باید از کلاه ایمنی استفاده کند.

طبق قانونی که از اول ماه مه سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمده در دوران آموزش موتورسواری در کلاس A، A1، A2 و AM همه باید از لباس محافظ چرمی استفاده کنند. پس از کسب گواهینامه استفاده از این لباس اجباری نیست اما در صورت تصادف بیمه‌ها می‌توانند از پرداخت خسارت خودداری کنند.

بنابر گزارش دویچه‌وله، بیمه "هافت‌فلیشت" (Haftpflicht) یا بیمه حوادثی که مسئولیت آن بر عهده شما یا اعضای خانواده‌تان است، اجباری نیست، اما تقریبا همه آلمانی‌ها این بیمه را دارند. تصور کنید در خیابان به کسی تنه می‌زنید و عینک طرف مقابل بر زمین می‌افتد و می‌شکند. یا فرزند شما ناخواسته گلدان یا شیشه همسایه را می‌شکند. شما مسئول جبران این خسارت هستید. بیمه‌ مزبور پرداخت هزینه را متقبل می‌شود.