نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مردان روزگار1

مردان روزگار1با عروج نابهنگام سردار علی اکبر دانشیار پرده از دستاوردهای ارزشمند این عارف کم‌سخن برداشته و مشخص شد در دوران حیات پربرکت این مجاهد فی سبیل الله چه کارنامه پرافتخاری برای این قهرمان دوران دفاع مقدس رقم خورده و این مرد با چه حساسیتی از رسانه‌ای شدن این دستاوردهای چشمگیر تا لحظه وداعش با عالم خاکی داشته است؛ حساسیتی که باعث شد تا پایان عمر شریف این مرد جان برکف، در وجودش برای عموم مردم ایران شناخته نشود.
 
به گزارش «تابناک»؛ نه درجه‌ای داشت و نه همراهانی اما آن هنگام به صحنه می‌آمد، هر رزمنده‌ای درمی‌یافت که این قامت و رفتار یک فرمانده است؛ فرمانده‌ای که در ستاد و سنگرهای دوجداره از پشت بی‌سیم فرمان حمله نمی‌داد، بلکه خود در صحنه نبرد حاضر بود و نیروهایش از شجاعتش در سخت ترین لحظات مبارزه با دشمنی که ابرقدرت های جهان را نمایندگی می‌کرد، آنچنان روحیه می‌گرفتند که برای خط شکنی سر از پا نمی‌شناختند.
 
او در میانه پاتک سنگین عراقی‌ها، آن لحظه که خمپاره‌ها ملودی مرگ را سر می‌دادند و وجب به وجب میدان نبرد را شخم می‌زدند، صحنه جنگ را آنچنان مدیریت می‌کرد که فتح بزرگ با کمترین هزینه نصیب ایران شود و چنان نگران رزمندگان بود که انگار خشاب سلاح را خود پرکرده، به دست فرزندش داده و او را به جبهه فرستاده است. ابرمردی که حرارت آتش سلاح‌های عراق نتوانست به شهادتش برساند را نمی شناختیم تا اینکه بالاخره در حرم حضرت علی (ع) به یاران شهیدش پیوست.

 
سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید
 

عروج سردار علی اکبر دانشیار در حرم مولا و سرورش، همچون پتکی بر قلب تاریخ انقلاب و دفاع مقدس بود و هر مبارز قدیمی را به دوران مبارزه با محمدرضا پهلوی می برد. علی‌اکبر که برآمده از خانواده‌ای اصیل، متدین و شهیدپرور بود و به دلیل تجربه اش، درد محرومین را به خوبی درک می کرد، در اوج دوران ستم‌شاهی دانشگاه را رها و به جمع یاران شهید صدوقی پیوست و مبارزه علیه شاه را آغاز کرد. در همان دوران که مقام معظم رهبری در ایرانشهر در تبعید بودند، او به همراه هیأتی از سوی شهید صدوقی به دیدار رهبر انقلاب رفتند.
 
با اوج گیری مبارزات ضدستم‌شاهی، علی اکبر یکی از هدف‌های جدی ساواک بود و ساواک مکرر در پی او بود. مبارزه دانشیار با رژیم شاه تا پیروزی انقلاب استمرار یافت. با پیروزی انقلاب و جدی شدن یک نیروی مردمی و انقلابی برای حفاظت از انقلاب اسلامی، دانشیار در معیت شهید محمد منتظرقائم در هیأت مؤسس سپاه پاسداران، بنیان یکی از قوی ترین سازمان‌های استانی سپاه را گذاشت که در طول حوادث پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس نقش موثری در دفاع از این مرز و بوم داشت.
 
زنده یاد دانشیار در جریان حوادث پس از انقلاب، چشم و بازوی استوار ایران بود و علاوه بر حضور موثر در جریان حمله آمریکا به طبس در کنار شهید منتظر قائم، با اوج گیری تحرکات ضدانقلاب در استان های غربی، برای مبارزه با ضدانقلاب به کردستان عزیمت کرد. خاطرات مردم محلی و رزمندگان از فرار ضدانقلاب از نواحی تحت اشغال‌شان با شنیدن عزیمت دانشیار و یارانش به آن نواحی یادآور اقتدار مردی است که در عین مهربانی و جاذبه فوق العاده، برای دشمن رعب آور بود.
 
با آغاز جنگ تحمیلی، به ایلام رفت و به عنوان مسئول بسیج عشایر در آن منطقه فعالیت موثری داشت و در همان دوران برادرش که از جان برایش عزیزتر بود، فدای ایران کرد و در قامت برادر یک شهید، خود را آماده فدا شدن برای ایران اسلامی کرد. عملکرد درخشانش در سازماندهی مردم ایلام برای حضور در مناطق عملیاتی باعث شد تا به عنوان مسئول سپاه ایلام منصوب شود و در این مسئولیت نیز نقش مؤثری در مدیریت توان انقلابی ایران برای حضور در صحنه یکی از بزرگ ترین نبردهای تاریخ داشت.

 
سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید
 

سردار دانشیار در ادامه به صحنه عملیاتی فراخوانده شد و مسئولیت حساس فرماندهی قرارگاه امیرالمومنین (ع) را برعهده گرفت و در عملیات والفجر 3 حضور تأثیرگذاری داشت. او به عنوان اولین فرمانده تیپ 114 امیرالمونین (ع) در عملیات والفجر 5 حضور یافت. سپس به عنوان جانشین طرح و عملیات قرارگاه نجف (کرمانشاه)، فرماندهی قرارگاه نجف 3 (شهید مطهری)، جانشینی سپاه قدر و جانشینی قرارگاه نجف 2 (غرب اسلام آباد) حضور مداومی در سراسر خطوط جنگی ایران در دوران دفاع مقدس داشت.
 
این دلاورمرد در ادامه مسئولیت عملیات قرارگاه نجف را بر عهده گرفت و نقش مؤثری در عملیات مرصاد داشت. پس از برقراری آتش بس میان ایران و عراق، سردار دانشیار نماینده سپاه پاسداران در امر استقرار نیروهای UN در مرز را بر عهده داشت. او سپس به تهران عزیمت و در جایگاه جانشین دفتر فرماندهی کل سپاه پاسداران قبول مسئولیت کرد.
 
سردار دانشیار در ادامه سلسله فعالیت هایش به عنوان فرمانده قرارگاه مسکن ستاد مشترک سپاه فعال بود و سپس به عنوان مسئول پشتیبانی سازمان صنایع دفاع و مسئول جهاد خانه سازی سپاه منشاء آثار خیر و ماندگاری داشت. او سرانجام در سال‌های اخیر حضور فعالی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی داشت و تا پایان عمر به عنوان یکی از سربازان گمنام حافظ امنیت ایران، خدمت صادقانه و به دور از هیاهوی خبری داشت.سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید

 

سردار دانشیار در انجام وظیفه، سر از پای نمی شناخت و به عنوان انسانی صادق، متعبد و اهل تهجد و شب زنده داری، به معنای واقعی یک عارف بود. این مرد انقلابی که شجاعتش در میان همرزمانش مثال زدنی بود، با پشتکار و اخلاص در عین تواضع و شهرت گریزی، نشان داد که می توان بدون هیاهو آثار مثبتِ عمیقی داشت. او که درد محرومین را به خوبی درک می کرد، برای حل مشکلات مراجعینش با همه توان می کوشید و خاطرات خوبی از خود بر جای گذاشت.
 
این مجاهد فی سبیل الله هرگز به مادیات و ظواهر دنیوی دل نبست و به عنوان پاسداری ممتاز، سرداری شجاع و نمونه و در یک کلام در جایگاه عبد صالح خدا، همواره دیگران را به خود مقدم می‌دانست. سردار دانشیار به حضرات معصومین (ع) تعلق خاطر فراوانی داشت و از هر فرصتی ولو کوتاه بهره می گرفت و به زیارت ائمه هدی (ع) مشرف می‌شد.
 
سردار دانشیار در انجام مأموریت های محوله سختکوش بود و ساعت‌های کاری برای این مرد مجاهد معنایی نداشت. به دوستان و سرداران شهیدش دلبستگی زایدالوصفی داشت و در سرکشی به خانواده شهدا و ایثارگران همواره پیشقدم بود و اکنون به جمع یاران شهیدش پیوست

منبع: تابناک