نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مراکز تربیت معلم:

مراکز تربیت معلم:


مراکز تربیت معلم:

  کلیه رشته های مراکز تربیت معلم به وزارت آموزش و پرورش وابسته می باشند. دوره تحصیل در آنها دو سال می باشد و به فارغ التحصیلان این دوره مدرک کاردانی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش داده می شود. ضوابط رشته های تربیت معلم تقریبا همانند رشته های روزانه است. دانشجویان مراکز تربیت معلم از مزایایی همانند استخدام در وزارت آموزش و پرورش، حقوق و... بر خوردار هستند. ادامه تحصیل به مقاطع بالاتر نیز در این مرکز با گذراندن امتحان خاصی امکان پذیر است. فارغ التحصیلان پس از استخدام رسمی باید حداقل به مدت 5 سال در محلی که وزارت آموزش و پرورش مشخص می کند خدمت نمایند.

انتخاب رشته در مراکز ترببیت معلم تنها در نواحی بومی داوطلب امکان پذیر است. به داوطلبان توصیه می شود در صورت دارا بودن شرایط اختصاصی این دانشگاه و با توجه به مقاطع تحصیلی آن (کاردانی) در صورت تمایل آن را انتخاب نمایند.

کسانی می توانند رشت ههای تربیت معلم را جزو انتخابهای خود وارد کنند که در تقاضا نامه ثبت نام خود مستطیل مربوط به آن را پر کرده باشند و فرم مخصوص مراکز مراکز تربیت معلم را نیز تنظیم نمایند.

دانشگاه تربیت معلم:

در بین دانشگاه های کشور دانشگاه هایی به نام (دانشگاه تربیت معلم) در تهران، کرج، تبریز و چند شهر دیگر وجود دارد. این دانشگاه که قبلا بنام (دانشسرای عالی) بود، ارتباطی به مراکز تربیت معلم ندارد. در این دانشگاه رشته های مختلفی در سطح دبیری و غیر دبیری وجود دارند. استخدام فارغ التحصیلان این دانشگاه ها به عنوان دبیر، همیشه قطعی نیست.

موسسات غیر انتفاعی:

این موسسات با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری فعالیت می کنند. این مراکز توسط افراد حقیقی و یا حقوقی به صورت خصوصی اداره می شوند. در این مراکز از داوطلبان شهریه دریافت می شود و بقیه ضوابط آن همانند موسسات آموزش عالی دیگر است. اصولا پذیرفته شدن در موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی به عنوان یک نوبت قبولی از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود. دانشجویان این موسسه در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال بعد ثبت نام نمایند و در صورت قبولی و به هنگام ثبت نام، انصراف قطعی خود را به محل قطعی جدید ارایه نمایند.

بعنوان یک اصل کلی به داوطلبانی که شانس قبولی آنها در مراکز آموزش رایگان بیشتر است توصیه می گردد که به رشته هایی در انتخابهای خود اولویت دهند که شهریه ندارند و مراکزی که لازمه تحصیل در آنها پرداخت شهریه است را بعنوان (کف قابل قبول) انتخاب نمایند.

با توجه به اینکه این دانشگاه ها معمولا شهریه بالایی دارند و اغلب نیز از امکاناتی که در دانشگاه های سراسری و حتی آزاد وجود دارد بی بهره اند و گاه حتی در یک ساختمان شبیه مدارس غیر انتفاعی فعالیت می کنند! بهتر است قبل از انتخاب این نوع دانشگاه ها شرایط و ضوابط و امکانات آنها را از دفترچه انتخاب رشته دقیقا مطالعه کنید.