نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری

ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری


ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری

ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری

 

با فرا رسیدن زمان انتخاب رشته آزمون سراسری از روز پنجشنبه ۱۵ مرداد، ضوابط مهم و قابل توجه داوطلبان در زمان انتخاب رشته منتشر شد، که چگونگی تغییر رشته و انتقال دانشجو، الزام انتخاب رشته‌های نیمه متمرکز قبل از کد رشته‌های متمرکز و عدم تاثیر تکرار کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌ در قبولی داوطلب از مهمترین آنهاست.

به گزارش ایسنا، داوطلبان نباید به امید تغییر رشته نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند، چراکه تغییر رشته تنها در مقاطع تحصیلی هم سطح و در مواردی تنها از مقاطع بالاتر به مقطع پایین‌تر میسر است، به عنوان مثال، تغییر رشته از مقطع کاردانی به کارشناسی ممنوع است اما برعکس آن امکانپذیر می‌باشد.

بر اساس این گزارش، با توجه به اصلاح نحوه بومی‌گزینی در کنکور۸۸، شانس قبولی داوطلبان در انتخابهای بومی افزایش یافته است.

انتقال دانشجو به دوره روزانه ممنوع است

همچنین تغییر رشته و یا انتقال از دوره‌های شبانه، پیام نور، نیمه حضوری و موسسات غیرانتفاعی به دوره‌های روزانه ممنوع است. بر این اساس، تغییر رشته و انتقال از رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص مثل بورسیه‌ها و رشته‌هایی که پذیرفته‌شدگان آنها دارای تعهد خاصی ‌باشند همانند رشته‌های دبیری، رشته‌های تحصیلی بورسیه، مناطق محروم و غیره به سایر رشته‌ها و یا موسسات ممنوع است.

بر اساس این گزارش، در خصوص اغلب موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، ‌تغییر رشته‌ و یا انتقال از یک رشته در موسسه غیرانتفاعی به رشته دیگر و یا موسسه غیرانتفاعی دیگری امکانپذیر است.

با این حال، تغییر رشته و انتقال پذیرفته‌شدگان دانشگاه پیام نور به سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ممنوع است.

درصورت قبولی در یک انتخاب، امکان معرفی داوطلب به اولویت‌های بعدی میسر نیست

گفتنی است، بر اساس ضوابط انتخاب رشته، سازمان سنجش داوطلبان را در اولین کد رشته تحصیلی مندرج در اولویت انتخابی آنها که نسبت به سایر داوطلبان متقاضی همان کد با در نظر گرفتن نمره، سهمیه و سایر ضوابط، در اولویت قرار می‌گیرند، معرفی می‌کند، لذا چنانچه داوطلبی در اولین اولویت انتخابی خود قبول شود و در همه یا تعدادی از اولویت‌های انتخابی بعدی دارای نمره عملی لازم باشد، امکان معرفی وی به اولویت‌های بعدی به هیچ وجه میسر نیست. بنابراین داوطلبان در انتخاب رشته دقت لازم را داشته باشند.

منع تغییر یا افزایش رشته، بعد از تحویل فرم انتخاب رشته

گفتنی است، درخواست تغییر یا افزایش رشته‌های انتخابی، بعد از تحویل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی، به هیچ وجه مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

بر اساس این گزارش، انتخاب رشته تنها باید از گروه یا گروه‌های آزمایشی که داوطلب در آن امتحان داده و بر اساس کارنامه مجاز به انتخاب رشته شده، انجام شود. به عبارت دیگر انتخاب رشته‌ در سایر گروه‌های آزمایشی باطل است.

همچنین به دلیل یکسان بودن کد رشته‌های گروه‌های آموزشی ۱ و ۲ و ۳، چنانچه داوطلبی کد رشته‌ای را از گروه آزمایشی که در آن امتحان نداده را انتخاب کند، ‌ممکن است این کد مربوط به رشته‌ای باشد که مورد تقاضای داوطلب نیست و در صورت قبولی در این رشته، مشکلات زیادی برای داوطلب ایجاد خواهد شد. چراکه داوطلبانی که به عنوان پذیرفته شده نهایی دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال۸۸ اعلام شوند، به هیچ وجه مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۹ نخواهند بود.

لزوم انتخاب رشته‌های نیمه متمرکز قبل از کد رشته‌های متمرکز

بر اساس این گزارش، داوطلبانی که علاقمند به ادامه تحصیل در رشته‌های نیمه متمرکز هستند، باید با رعایت ضوابط کد اینگونه رشته‌ها را قبل از کد رشته‌های متمرکز انتخاب کنند.

گفتنی است، داوطلبان باید با توجه به امکانات مالی خود و خانواده‌هایشان، ‌نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی دارای شهریه همانند دوره‌های شبانه، پیام نور، دوره‌های نیمه حضوری و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی، اقدام به انتخاب رشته کنند.

همچنین در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و شخصی، شرایط خاص هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی مانند امکانات، خوابگاه، دوری از محل اقامت و محدودیت‌های موجود باید از دیگر موارد قابل توجه داوطلبان در زمان انتخاب رشته باشد.

داوطلب در زمان انتخاب رشته نمرات اکتسابی و رتبه خود را در نظر بگیرد و با توجه به واقعیت‌های موجود، انتخاب رشته کند، در این راستا، ممکن است انتظارات بالا موجب از دست رفتن موقعیت‌هایی را از دست دهید.

عدم تاثیر تکرار کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌ در قبولی

داوطلب باید رشته‌ها را با توجه به توان علمی و استعداد تحصیلی خود انتخاب کند تا در صورت قبولی ‌دچار معضلاتی مانند نیاوردن نمرات لازم در امتحانات دانشگاه، مشروط شدن، اخراج و یا تغییر رشته نشود.

تکرار کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی، شانس قبولی داوطلبان را در کد رشته انتخابی تکراری، تغییر نمی‌دهد. بلکه اولویت انتخاب رشته بستگی به علاقه داوطلب دارد. درج کد رشته‌ای در اولویت اول یا آخر، شانس قبولی در آن رشته را تغییر نمی‌دهد.

داوطلب ‌باید در انتخاب رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص‌، ضوابط مربوط را در نظر بگیرد. همچنین، در انتخاب کد رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور به ضوابط مربوط توجه کند، در صورت عدم رعایت این ضوابط، کد رشته‌های انتخابی غیر مجاز از گزینش نهایی حذف خواهند شد. در همین راستا، برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی دارند مانند دانشگاه‌های شاهد یا صنعت نفت، داوطلب در انتخاب رشته‌های اینگونه دانشگاه‌ها شرایط مربوط را در نظر داشته باشد.

گفتنی است، شرایط تحصیل و تشکیل کلاس در رشته‌های تحصیلی دوره‌های نیمه‌حضوری دانشگاه‌ها همانند دانشگاه پیام نور است.

شایان ذکر است، تغییر رشته، انتقال و یا مهمان شدن بعد از قبولی دارای شرایط خاص و فرایند پیچیده و زمانبری است. لذا اکیدا به داوطلبان توصیه می‌شود رشته‌هایی را انتخاب کنند که در صورت قبولی بدون هیچگونه مشکلی بتوانند تا پایان دوره تحصیلی مربوطه ادامه تحصیل دهند.