نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ضوابط انتخاب رشته های دانشگاهی

ضوابط انتخاب رشته های دانشگاهی


ضوابط انتخاب رشته های دانشگاهی

ضوابط انتخاب رشته های دانشگاهی

 

برخی از داوطلبان آزمون سراسری به دلیل عدم توجه به برخی از ضوابط و نکات در زمان انتخاب رشته, مشکلاتی برای خود و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند که اغلب این مشکلات قابل حل نیستند. این ضوابط و نکات به طور خلاصه و مختصر عبارتند از:

  تغییر رشته در مقاطع تحصیلی هم سطح امکان‌پذیر است. در غیر این صورت, فقط از مقاطع بالاتر به مقطع پایین‌تر میسر است. به طور مثال تغییر رشته از مقطع کاردانی به کارشناسی ممنوع است اما بر عکس آن امکان‌پذیر می‌باشد.

  تغییر رشته و یا انتقال از دوره‌های شبانه, پیام‌نور, نیمه حضوری و مؤسسات غیرانتفاعی به دوره‌های روزانه ممنوع است.

  تغییر رشته و انتقال از رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص (بورسیه‌ها‌) و رشته‌هایی که پذیرفته‌‌شدگان آنها دارای تعهد خاصی می‌باشند (همانند رشته‌های دبیری, رشته‌های تحصیلی بورسیه مناطق محروم و …) به سایر رشته‌ها و یا مؤسسات ممنوع است.

  سازمان سنجش آموزش کشور, داوطلبان را در اولین کد رشته تحصیلی مندرج در اولویت انتخابی آنها که نسبت به سایر داوطلبان متقاضی همان کد (با در نظر گرفتن نمره, سهمیه و سایر ضوابط) در اولویت قرار می‌گیرند, معرفی می‌کند. لذا به طور مثال چنانچه داوطلبی در اولین اولویت انتخابی خود قبول شود و در همه یا تعدادی از اولویت‌های انتخابی بعدی دارای نمره عملی لازم باشد, امکان معرفی وی به اولویت‌های بعدی به هیچ وجه میسر نیست.

  درخواست تغییر یا افزایش رشته‌های انتخابی, بعد از تحویل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی, به هیچ وجه مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

  انتخاب رشته فقط و فقط باید از گروه یا گروه‌های آزمایشی که داوطلب امتحان داده و بر اساس کارنامه مجاز به انتخاب رشته شده, انجام شود. به عبارت دیگر انتخاب رشته‌های سایر گروه‌های آزمایشی باطل است.

  به دلیل یکسان بودن کد رشته‌های گروه‌های آموزشی ۱, ۲ و ۳, چنانچه داوطلبی کد رشته‌ای را از گروه آزمایشی که در آن امتحان نداده انتخاب نماید, ممکن است این کد مربوط به رشته‌ای باشد که مورد تقاضای داوطلب نیست که در صورت قبولی در این رشته، مشکلات زیادی برای داوطلب ایجاد می‌شود.

  داوطلبانی که به‌عنوان پذیرفته شده نهایی دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال ۱۳۸۴ اعلام شوند, به هیچ وجه مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۵ نخواهند بود.

  در صورتی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های نیمه متمرکز هستید, لازم است با رعایت ضوابط کد اینگونه رشته‌ها را قبل از کد رشته‌های متمرکز انتخاب نمایند.

  داوطلبان لازم است با توجه به امکانات مالی خود و خانواده‌هایشان, نسبت به انتخاب رشته‌‌های تحصیلی دارای شهریه (همانند دوره‌های شبانه, پیام‌نور, دوره‌های نیمه حضوری و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی)، اقدام به انتخاب رشته نمایند.

  داوطلبان می‌بایست با در نظر داشتن شرایط خانوادگی و شخصی خود و محدودیت‌هایی که برای آنان وجود دارد, نسبت به انتخاب احتمالی رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌هایی که در شهرستان یا استان محل اقامت آنها واقع نیست, اقدام نمایند.

  داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و یا شاهد, در آزمون سراسری سال ۱۳۸۸ پذیرفته شوند (اعم از دوره‌های روزانه, شبانه, نیمه حضوری, پیام‌نور, مؤسسات غیرانتفاعی و غیردولتی, مراکز تربیت معلم و رشته‌های نیمه متمرکز), حتی در صورت عدم مراجعه برای ثبت‌نام و یا انصراف از تحصیل به هیچ وجه مجاز به استفاده مجدد از سهمیه در آزمون‌های سراسری بعدی نمی‌باشند.

  در زمان انتخاب رشته به شرایط خاص هر دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی (امکانات, خوابگاه, دوری از محل اقامت و … ) و نیز توضیحات مندرج در ستون ملاحظات مقابل هر یک از رشته‌ها, توجه شود.

  نمرات اکتسابی و رتبه خود را در نظر بگیرید و با توجه به واقعیت‌های موجود, انتخاب رشته کنید. ممکن است انتظارات بالا موجب شود تا موقعیت‌هایی از دست داده شوند.

  در مورد رشته‌هایی که به آنها علاقه وجود دارد, تحقیق شود و اطلاعات کافی به دست آید. ممکن است رشته‌هایی مورد علاقه داوطلبان باشند که با خصوصیات شخصی آنها (از نظر فیزیکی, روانی و …)، سازگار نباشند.

  رشته‌ها با توجه به توان علمی و استعداد تحصیلی داوطلبان انتخاب شوند تا در صورت قبولی, معضلاتی نظیر نیاوردن نمرات لازم در امتحانات دانشگاه, مشروط شدن, اخراج و یا تغییر رشته, ایجاد نشوند.

  در مورد اغلب مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی, تغییر رشته و یا انتقال از یک رشته در مؤسسه غیرانتفاعی, به رشتة دیگری و یا مؤسسه غیرانتفاعی دیگری, امکان‌پذیر نیست.

  تغییر رشته و انتقال پذیرفته‌شدگان دانشگاه پیام‌نور به سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است.

  تکرار کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی, شانس قبولی داوطلبان را در کد رشته انتخابی تکراری, تغییر نمی‌‌‌‌دهد.

  اولویت انتخاب رشته بستگی به علاقه داوطلب دارد. درج کد رشته‌ای در اولویت اول یا آخر، شانس را در قبولی در آن رشته‌ها تغییر نمی‌دهد.

  داوطلبان می‌بایست در انتخاب رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص (بورسیه‌ها), ضوابط مربوط را در نظر بگیرند و در صورتی که جزو معرفی شدگان این رشته‌ها قرار گرفته باشند, کد این رشته‌ها را تا اولویت‌های ذکر شده در دفترچه شماره ۲ انتخاب نمایند.

  در انتخاب کد رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور به ضوابط مربوط توجه شود. در صورت عدم رعایت این ضوابط، کد رشته‌های انتخابی غیر مجاز از گزینش نهایی حذف خواهند شد.

  برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی دارند(مانند دانشگاه‌های شاهد یا صنعت نفت). در انتخاب رشته‌های اینگونه دانشگاه‌ها شرایط مربوط به آنها در نظر گرفته شود.

  شرایط تحصیل و تشکیل کلاسها در رشته‌های تحصیلی دوره‌های نیمه حضوری دانشگاه‌ها همانند دانشگاه پیام نور است.

انتخاب رشته‌های نیمه‌متمرکز

یک توضیح فنی که همه می پرسند

الف) داوطلبی که در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی یا علوم انسانی شرکت کرده و براساس کارنامه:

  مجاز به انتخاب رشته‌‌های روزانه ـ شبانه و نیمه حضوری است می تواند کد رشته‌های این دوره‌ها (اعم از متمرکز, نیمه متمرکز) با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نماید.

  مجاز به انتخاب رشته‌های پیام نور است؛ می‌تواند کد رشته‌های این دانشگاه را با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نماید.

  مجاز به انتخاب رشته‌های غیرانتفاعی است ؛ می تواند کد رشته‌های این مؤسسات را با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نماید.

تبصره : ممکن است داوطلبی در فرم تقاضا نامه ثبت نام ، اعلام علاقه‌مندی به انتخاب رشته‌های دانشگاه پیام نور و یا مؤسسات غیرانتفاعی نکرده باشد، این داوطلب مجاز به انتخاب این رشته‌ها نیست و در کارنامه هم مجاز به انتخاب این رشته‌ها نشده است.

ب) داوطلبی علاوه بر گروهای آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و یا علوم انسانی، در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز شرکت کرده و براساس کارنامه:

مجاز به انتخاب رشته‌های روزانه, شبانه و نیمه‌حضوری و یا رشته‌های دانشگاه پیام نور و یا رشته‌های مؤسسات غیرانتفاعی مربوط به این گروه‌ها شده است، می‌تواند علاوه بر کد رشته‌های مربوط به گروه آزمایشی اصلی خود، رشته‌های مربوط به این دو گروه را, انتخاب و در همان فرم انتخاب رشته براساس اولویتی که مرتبط با علاقه‌مندی وی است، درج نماید.

ج) داوطلبی که فقط در یکی از دو گروه هنر و زبان‌های خارجی شرکت کرده، گروه هنر یا گروه زبان‌های خارجی، گروه آزمایشی اصلی تلقی می‌شود و در صورتی که مجاز به انتخاب رشته باشد، انتخاب رشته وی مطابق با بند الف فوق است.

د) داوطلبی که در هر دو گروه هنر و زبانهای خارجی شرکت کرده باشد، گروه هنر، گروه اصلی تلقی و مطابق بند(ب) اقدام می کند.

هـ ) داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته حسب مورد زیر شده‌اند، می‌توانند براساس ضوابط نسبت به انتخاب دو کد رشته از کدرشته‌های نیمه متمرکز با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب و در فرم انتخاب رشته خود درج کنند. * تذکر : ضوابط مربوط به شهرستان‌های تحت پوشش مراکز دانشگاهی پیام‌نور در مورد رشته‌های نیمه‌متمرکز نیز اعمال می‌شود.

نکاتی در مورد گزینش که باید مورد توجه قرار گیرند

  گزینش بومی رشته ‌های روزانه (استانی ـ ناحیه‌ای ـ قطبی و کشوری) بر اساس مندرجات جداول ردیف رشته های مندرج در ابتدای هریک از گروه‌های آموزشی دفترچه شماره ۲ آزمون سراسری سال ۱۳۸۸ صورت می گیرد..

  گزینش برخی از رشتههای روزانه نظیر رشته‌های تحصیلی بورسیه مناطق محروم، رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص(بورسیه‌ها)، رشتههای دبیری و رشته هایی که در ستون ملاحظات جداول رشته های دانشگاهها مشخص شدهاند، خارج از ضوابط گزینش بومی خواهد بود. گزینش این رشته‌ها به صورت زیر است:

  رشته‌های تحصیلی بورسیه مناطق محروم مخصوص داوطلبان بومی ۹ استان کشور شامل کردستان، کرمانشاه،‌ایلام، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه‌وبویراحمد، ‌چهارمحال‌وبختیاری و لرستان است.

تبصره: داوطلبان استانهای ذکر شده منحصرا می‌توانند در صورت تمایل از بین این رشته‌ها، رشته‌های بورسیه مناطق محروم استان خودرا انتخاب کنند.

  رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص (بورسیه‌ها) را فقط داوطلبانی می توانند انتخاب کنند که جزء معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت آنها قرار گرفته‌اند.

  رشته های دبیری با توجه به ضوابط مربوط مندرج در دفترچه شمارة ۲

  شرایط پذیرش برخی از رشته‌ها در ستون ملاحظات جدول ظرفیت‌های آنها مشخص شده است. مثلاً پذیرش برخی رشته‌ها مخصوص داوطلبان برخی استان‌ها یا شهرستان‌ها است که داوطلبان سایر استان‌ها یا شهرستان‌ها مجاز به انتخاب آنها نیستند.

  گزینش رشته‌های نیمه متمرکز به صورت کشوری است.

تبصره: گزینش در رشته‌های نیمه متمرکز در دوره‌های شبانه یا پیام‌نور بر اساس شرایط گزینش دوره‌های شبانه یا پیام‌نور است.

  گزینش رشته‌های پیام‌نور به صورت زیر است:

الف) با توجه به شهرستان محل سکونت یا اشتغال (برای کارکنان دولت) با ارائه گواهی معتبر و در صورتی که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

  محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه داوطلب در شهرستان زیر پوشش مرکز باشد.

  دو سال آخر اقامت داوطلب از تاریخ ۱/۷/۸۶ تا ۳۱/۶/۸۸ در شهرستان زیر پوشش مرکز باشد.

  محل تولد و سال آخر اقامت داوطلب از تاریخ ۱/۷/۸۷ تا ۳۱/۶/۸۸ در شهرستان زیر پوشش مرکز باشد.

ب) در صورت شاغل بودن بر اساس شهرستان محل خدمت داوطلب (با توجه به حکم اشتغال) و با توجه به جدول شهرستان های تحت پوشش مراکز.

  گزینش در کلیه رشته‌های دوره‌های نیمه حضوری به صورت استانی می‌باشد.

  گزینش در کلیه رشته‌های مؤسسات غیر انتفاعی به صورت کشوری می‌باشد.