نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ساختارهای عصبی زیربنای شادکامی

ساختارهای عصبی زیربنای شادکامیساختارهای عصبی زیربنای شادکامی

 ورزش، مراقبه، مطالعه‌ی کتاب‌های خودیاری . . . . ما از را ه خود منحرف می‌شویم که شاد باشیم، آیا ما واقعاً می‌دانیم شادکامی چیست؟

واتارو ساتو (Wataru Sato) و همکارانش در دانشگاه کیوتو (Kyto) از منظر عصب‌­شناختی به این سؤال پاسخ داده‌­اند. آنها پژوهش خود را ژورنال گزارش‌های علمی که در سایت Nature ایندکس می‌شود در ۲۰۱۵ منتشر کرده‌اند.

بر اساس مطالعات این دانشگاه، شادکامی کلی ترکیبی از هیجان‌های شادی و رضایت از زندگی در پریسینوس (precuneus) منطقه‌ای در لوب آهیانه‌­ای مرکزی است که هنگام تجربه‌ی هشیاری فعال می‌شود.

ساختار عصبی شادکامی

عکسی که توسط تیم پژوهشی در مقاله اصلی منتشر شده است و نقطه سفید رنگ بر روی مغز منطقه ای است که بیشترین همبستگی را با نمره های شادکامی داشته است

مردم هیجان‌ها را به شیوه‌های متفاوتی احساس می‌کنند: به عنوان مثال، برخی از افراد وقتی که دیگران از آنها تمجید می‌کنند شادکامی را با شدت بیشتری از دیگران احساس می‌کنند. روان‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که عوامل هیجانی مانند این و رضایت از زندگی با هم، تجربه­‌ی ذهنی شادکامی را می‌­سازند. با وجود این، مکانیسم‌های زیربنایی شادکامی ناشناخته باقی مانده است. فهم این مکانیسم، میزان کمی شادکامی را به صورت عینی نشان می‌دهد.

ساختار عصبی شادکامی

تحقیقات نشان داده است که شادکامی با فعالیت مغز رابطه دارد

ساتو و همکارانش مغز شرکت‌کننده‌های پژوهش را با MRI اسکن کردند. سپس شرکت‌کننده‌ها پرسشنامه‌هایی را در مورد شادکامی، میزان شدت هیجان‌ها و رضایت از زندگی خویش تکمیل کردند.

تحلیل‎‌های آن‌ها نشان داد که کسانی که نمره‌های بالاتر در شادکامی به دست آورده بودند حجم ماده‌ی خاکستری بیشتری در پریسینوس داشتند. به عبارت دیگر، افرادی که شادکامی را با شدت بیشتری، غمگینی را با شدت کمتر احساس می‌کنند و قادرند معنای بیشتری در زندگی پیدا کنند پریسینوس وسیع­تری داشتند.

ساختارهای عصبی شادکامی

تصویر منتشر شده دوم در پژوهش مورد نظر که منطقه مغزی مرتبط با هیجانهای منفی و مثبت را نشان می دهد.

در طول تاریخ، دانشمندان برجسته­‌ای مانند ارسطو در مورد ماهیت شادکامی فکر کرده‌­اند. واتارو ساتو گفته است: می خوشحالم که در حال حاضر ما درباره­ی اینکه شادکامی چه معنایی دارد بیشتر می‌دانیم.

این یافته­‌ها چه کمکی به ما می‌کند؟ ساتو امیدوار است که این یافته‌ها تلویحاتی برای آموزش شادکامی داشته باشد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مراقبه حجم ماده­ی خاکستری در پریسینوس را افزایش می‌دهد. این بینش جدید در مورد اینکه شادکایمی در کجای مغز رخ می‌دهد برای توسعه‌ی برنامه‌های شادکامی بر اساس پژوهش­های علمی مفید است.

چکیده‌­ی مقاله‌­ی اصلی

شادکامی یک تجربه‌ی ذهنی است که هدف نهایی انسان است. مطالعات روان‌شناختی نشان داده­اند که شادکامی ذهنی را می‌توان به صورت پایایی اندازه گرفت و شامل مؤلفه‌­های هیجانی و شناختی است. باوجود این، لایه‌­های عصبی شادکامی ذهنی ناشناخته مانده است. برای بررسی این موضوع، ما از تصویربرداری مغناطیسی ساختاری و پرسشنامه­‌هایی که شادکامی، شدت تجربه‌­های منفی و مثبت را می‌­سنجند استفاده کردیم. ما رابطه­‌ی مثبتی بین نمره­‌های شادکامی ذهنی و حجم ماده‌­ی خاکستری در پریسینوس راست پیدا کردیم. علاوه بر این، همان منطقه رابطه‌ای را با ترکیب نمره‌های شدت هیجانی منفی و مثبت و هدف در زندگی نشان داد. یافته­‌های ما مطرح می‌کند که پریسینوس شادکامی ذهنی را با ترکیب مؤلفه‌های هیجانی و شناختی شادکامی است.

ساختارهای عصبی زیربنای شادکامی

refrences

neural structures behind happiness

The structural neural substrate of subjective happiness