نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

راه های جلوگیری از زوال عقل و اختلال حافظه

راه های جلوگیری از زوال عقل و اختلال حافظه 

 

با استفاده از راه‌های ساده‌ می‌توان از خطر زوال عقل جلوگیری کرد. زوال عقل و اختلال حافظه در اثر بالارفتن سن و ابتلا به افسردگی اتفاق می‌افتد.

مغز انسان مرکز کنترل و فرمان‌دهی بدن است. قدرت مغز بسیار زیاد و پیچیده است و این یعنی باید کاملا مراقب آن باشیم. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق مردم به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند دمانس یا خطر زوال عقل و اختلال در حافظه را کاهش دهند. چیزی که نمی‌دانند این است که چه باید کرد و از کجا باید شروع کرد. فعالیت‌هایی که در جهت کاهش خطر ابتلا به زوال عقل می‌توان انجام داد، در بسیاری از عادت‌های سالمی که به طور کلی برای سلامت انسان مفید هستند نهفته است.

در اینجا چند نمونه از این فعالیت‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد

۱٫ عرق‌کردن

تمرینات ورزشی تنها راهی برای داشتن اندام مناسب نیستند. مطالعات بسیار زیادی رابطه میان فعالیت بدنی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را تایید می‌کنند. ورزش مداوم، ضربان قلب را بالا برده و باعث افزایش جریان خون در مغز و بدن می‌شود.
۲٫ مطالعه‌کردن

شواهد قوی دال بر کاهش خطر ابتلا به زوال عقل با انجام مطالعه به دست آمده‌اند و این تنها به گرفتن یک مدرک دانشگاهی خلاصه نمی‌شود. ثبت نام در یک کلاس معمولی و مطالعه در منزل یا کتابخانه هم می‌تواند تاثیر مشابهی داشته باشد.
۳٫ ترک‌کردن سیگار

دلایل منطقی ترک سیگار بسیار زیادند اما این را هم به آن‌ها اضافه کنید که ترک سیگار باعث جلوگیری از خطر ابتلا به زوال عقل می‌شود. در مقایسه با کسانی که اصلا سیگار نمی‌کشند، آن‌هایی که سیگار را ترک می‌کنند هم شانس کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را خواهند داشت.
۴٫ عقل سالم در بدن سالم

تابه حال این را می‌دانستید که باید از بدن خود در برابر بیماری‌ها مواطبت کنید اما آیا این را نیز می‌دانستید که باید از مغز خود نیز در برابر این بیماری‌ها مراقبت کرد؟ عوامل خطرناکی که باعث چاقی، سکته قلبی، فشار خون و دیابت می‌شوند بر سلامت عقل نیز تاثیر می‌گذارند. پس از بدن و مغز خود محافظت کنید تا عقل سالم نیز داشته باشید.
۵٫ از سر خود در برابر ضربه محافظت کنید

شواهد دیگر حاکی از این هستند که برای جلوگیری از زوال عقل باید از برخورد سر با اجسام مختلف و زخمی‌شدن آن جلوگیری کرد. بنابراین در هنگام استفاده از وسایل نقلیه حتما کمربند ایمنی را ببیندید و موقع اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری و صخره‌نوردی حتما کلاه ایمنی بر سر بگذارید.
۶٫ تغدیه سالم

باورهای غلط می‌گویند که با مصرف یکی دو نوع غذای فوق سالم از خطر ابتلا به زوال عقل در امان خواهید ماند اما تا به حال هیچ تحقیقی ثابت نکرده که یک خوراکی خاص چنین خاصیتی داشته باشد. چیزی که می‌دانیم این است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل سبزیجات و میوه‌های مختلف باشد و دارای چربی‌های اشباع شده کم‌تری باشد قطعا در سلامت بدن و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل موثر است. اگرچه تحقیقات در این زمینه زیاد وسیع نیست اما می‌دانیم که رژیم‌های غذایی خاص از جمله برنامه‌های غذایی مخصوص مدیترانه با کاهش فشار خون، خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می‌دهند.
۷٫ خواب کافی

حتما تابه‌حال دیده‌اید که وقتی به اندازه کافی نمی‌خوابید چه احساس بدی خواهید داشت. در این حالت شما عملا خاموش هستید و بدن توان انجام فعالیت‌ها را در بهترین حالت خود ندارد. Insomnia یا بی‌خوابی مزمن و آپنه خواب ممکن است باعث اختلال در حافظه، تفکر و در نتیجه زوال عقل شوند.
۸٫ مراقب سلامت روان خود باشید

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ابتلا به سندرم افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات روانی ممکن است باعث زوال عقل و اختلال در حافظه شوند. بنابراین حتما استرس خود را کنترل کنید و در صورت داشتن افسردگی و اضطراب به پزشک مراجعه کنید.
۹٫ ارتباط با دوستان

مسلما بیرون رفتن با دوستان بسیار مفرح و لذت‌بخش است اما احتمالا از تاثیر فوق‌العاده این کار بر سلامت عقل بی‌خبر هستید. اجتماعی بودن و ارتباط داشتن با دیگران سلامت عقل شما را حفظ خواهد کرد بنابراین با دیگران ارتباط داشته باشید و رفت و آمد کنید. به گروه‌های مختلف گردشگری و کتاب خوانی و… بپیوندید و یا اگر به حیوانات علاقه دارید، به صورت داوطلبانه به یک پناهگاه محلی ملحق شوید. اگر از آواز خواندن لذت می‌برید، به یک گروه کر بپیوندید و یا در فعالیت‌های مربوط به مدرسه شرکت کنید و یا این‌که به سادگی با اعضای خانواده و دوستان رفت‌وآمد کنید.
۱۰٫ ذهن خود را مشغول کنید

ساختن یک پازل و یا انجام بازی‌های فکری، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد و همچنین مغز را در وضعیت آماده‌تر و بهتری قرار می‌دهد. می‌توانید خیلی ساده به راه‌های مختلف انجام کارها فکر کنید و راه‌های جدیدتر کشف کنید. یک اثر هنری خلق کنید و یا یک وسیله را تعمیر کنید. بازی‌هایی انجام دهید که باعث می‌شود به صورت استراتژیک بیاندیشید.

تحقیقات نشان می‌دهند که تغذیه صحیح در کنار فعالیت‌های ذهنی، اجتماعی و جسمی تاثیر مثبتی در سلامت عقل خواهند داشت و تاثیر این‌ها در کنار همدیگر بسیار بیشتر خواهد بود.