نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشگاه پیام نور:

دانشگاه پیام نور:


دانشگاه پیام نور:

  این دانشگاه در سال 1366 با هدف آموزش از راه دور تاسیس شد. در این دانشگاه اصل بر عدم حضور دانشجو استوار است. کتابها و جزوات خد آموز در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می گیرد. یعنی باید با پول خودتان بخریدشان! تا پس از مطالعه کتاب و جزوات و رفع اشکال در کلاسهای آخر هفته در امتحانات پایان ترم شرکت کنند. در این دانشگاه نیز شهریه اخذ می شود که البته نسبت به شهریه دانشگاه آزاد و دانشگاه های غیر انتفاعی کمی پایین تر است!

انتقال و تغییر رشته در دوره پیام نور به سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دوره روزانه ممنوع است و کلیه پذیرفته شدگان مشمول در این دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده می کنند. هر داوطلب مجاز است فقط تحت پوشش یک مرکز که شامل شهرستان محل اقامت و یا محل اشتغال او می باشد انتخاب رشته نماید.

حداکثر طول مدت تحصیل مجاز برای دریافت مدرک کارشناسی برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند (مربوط به نظام وظیفه) 6 سال و برای کسانی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند 10 سال می باشد. پذیرفته شدن در این دانشگاه بعنوان نوبت از در نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود.

دانشجویان دانشگاه پیام نور در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری ثبت نام کنند و در صورت قبولی و به هنگام ثبت انصراف قطعی خود را به محل قبولی جدید ارایه نمایند. داوطلبانی می توانند رشته های دانشگاه پیام نور را انتخاب کنند که در تقاضا نامه ثبت نام خود مستطیل مربوط به آن را پر کرده باشند. تحصیل در این دانشگاه برای کارمندان رسمی دولت و افراد شاغل مناسب است. توصیه می شود اکثر رشته های این دانشگاه بعد از دوره های شبانه انتخاب شود.

تذکر در مورد پیام نور:

نظام آموزشی دانشگاه پیام نور دانشجو محور بوده و فراگیری دروس به صورت خود خوان می باشد. در شرایطی که امکان تشکیل جلسه های رفع اشکال گروهی یا جلسه های فردی وجود داشته باشد و تعداد پذیرفته شدگان در یک رشته به حد نصاب لازم تشکیل کلاس برسد دانشگاه اقدام به این امر می نماید، در غیر این صورت دانشگاه می تواند دروس خود را خود خوان اعلام نماید و یا محل تحصیل دانشجویان مربوط را یکی از مراکز یا واحدهای همجوار تعیین نماید.

داوطلب در انتخاب کد رشته ها دانشگاه پیام نور در گروه آزمایشی مربوط و درج آن در فرم انتخاب رشته و از نظر درج اولویت های مورد علاقه محدودیتی ندارد.

با توجه به اینگه هزینه هایاین دانشگاه علاوه بر کمک های دولت از طریق کمک های مردمی و شهریه های دانشجویان تامین می شود، لذا هر یک از پذیرفته شدگان در آغاز هر نیمسال تحصیلی مبلغی بعنوان شهریه ثابت و به ازای هر واحد درسی، مبلغی نیز به عنوان شهریه متغیر به حساب دانشگاه واریز خواهند نمود. مبالغ شهریه های ثابت و متغیر هر ساله بر اساس مصوبه هیات امنای دانشگاه افزایش می یابد.