نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشگاه های مجازی:

دانشگاه های مجازی:


دانشگاه های مجازی:

  دانشگاه مجازی دانشگاهی است که دروس و برنامه های آموزشی را از طریق اینترنت به دانشجو ارائه می کند و دانشجو با استفاده از اینترنت، نیازی به حضور در کلاسهای درس سنتی ندارد. در واقع دانشگاه مجازی نوعی از آموزش از راه دور است که در آن تکنولوژی وب و اینترنت برای آموزش و ارزشیابی دانشجو به کار می رود.

برای این آموزش محدودیت مکانی و یا زمانی وجود ندارد و دانشجو می تواند بر حسب تمایل، زمان و واحد های درسی خود را انتخاب کند. همچنین نیازی نیست تا تعداد دانشجویان به حد نصاب برسد و واحدهای ارائه شده نیز به همین ترتیب محدودیتی ندارند. در این نوع از آموزش با تعداد محدودی استاد می توان دانشجویان بسیاری را پوشش داد. علاوه بر این که انتقال الکترونیکی متون درسی به صورت فایلهای متنی از چاپ کاغذ بسیار با صرفه تر است و تمام هزینه های دانشگاهی به نحو چشمگیری کاهش می یابد.

امروزه صد ها دانشگاه معتبر در سراسر دنیا دروس و رشته های دانشگاهی خود را از طریق اینترنت ارائه می کنند. در خود ایران نیز این تعداد کم کم رو به گسترش است و جای امیدواری دارد.

تنوع رشته ها و دروس ارائه شده با این روش بسیار زیاد است . تکنیک های آموزشی که در این روش استفاده می شوند متنوع هستند: منتشر کردن متون، فایل های صوتی و تصویری جلسات تدریس، اسلاید ها و نمودارهای درسی، اتاق های چت و کنفرانس، استفادده از شبکه های آموزشی رادیویی و تلویزیونی بر روی اینترنت از آن جمله اند.

علاوه بر این استفاده و دسترسی بهتر به کتابخانه و منابع آموزشی و امکان جستجو سریع در حین مطالعه دروس بدون آن که نیاز به کتابخانه ها و منابع آموزشی و امکان جستجوی سریع در حین مطالعه دروس بدون آن که نیاز به ترک محیط مطالعه و صرف وقت شود، به کیفیت این شکل از تحصیل می افزاید. تغییر بوجود آمده به وسیله این آموزش به اندازه ای بزرگ است که یادآوری تغییری است که با انتشار نخستین کتاب چاپی بوجود آمد و همه این نظرها بیانگرتغییر شگفت آوری است که در آینده ای نه چندان دور در امر آموزش رخ خواهد داد.

البته در دانشگاه های مجازی ایرانی اغلب موارد برای ثبت نام و انتخاب واحد و شرکت در آزمونهای پایان ترم باید به صورت شخصی در دانشگاه حاضر شوید ولی کلاسهای آن اینترنتی است و در طول ترم نیازی به رفتن به دانشگاه نیست.

آدرس برخی از دانشگاه های مجازی ایرانی به صورت زیر است. البته تعداد این دانشگاه ها روز بروز زیاد تر می شود و اکثر دانشگاه های بزرگ رو به این امر آورده اند. تعدادی از این دانشگاه ها عبارتند از:

http://vu.ui.ac.ir

دانشگاه مجازی دانشگاه اصفهان

Http://cel.ut.ac.ir

دانشگاه مجازی دانشگاه تهران

http://www.azad.ac.it/VU/vu.htm

دانشگاه مجازی دانشگاه آزاد واحد جنوب تهران

http://www.reisu-fars.com

دانشگاه مجازی دانشگاه شیراز

http:///www.net2university.com

دانشگاه اینترنتی ایران

Htpp://vu.hadith.ac.ir

دانشگاه مجازی علوم حدیث

http://www.elearning-iust.it

دانشگاه علم و صنعت ایران

اغلب دانشگاه های مجازی برای دوره های خود به صورت فراگیر ثبت نام می کنند. شرایط دوره های فراگیر را هم که قبلا گفته ایم.

در این دانشگاه ها در سطح کاردانیتا کارشناسی ارشد رشته هایی وجود دارند. برای کسب اطلاع بیشتر باید به نشانی سایت های اینترنتی دانشگاه ها فوق یا سایر دانشگاه های بزرگ کشور مراجعه کنید تا از آخرین خبرهای مربوط مطلع شوید.

تحصیل همزمان در دو رشته:

دانشجویان دانشگاه مجازی می توانند، حداقل در دانشگاه مجازی علم و صنعت ایران به طور همزان در دو دانشگاه و دو رشته به تحصیل بپردازند. دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی، جامع علمی کاربردی و پیام نور می توانند به طور همزمان دانشجوی این دوره ها نیز باشند، البته این دسته از دانشجویان باید توجه داشته باشند که معیارهای تحصیلی دانشگاه علم و صنعت ایران، از لحاظ صرف وقت برای تحصیل را برآورده سانزد.

دانشجویان دانشگاه های دولتی یا غیر دولتی می توانند به صورت دانشجوی مهمان در واحد آموزش الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران درس بگذارند، البته دانشجو باید موافقت دانشگاه مبدا را اخذ و کلید هزینه های ثبت نام را پرداخت کند.

نحوه تحصیل مجازی:

در دانشگاه های مجازی تحت نظارت دانشگاه های معتبر کشور ، آموزش با استاندارد آموزش حضوری ارایه می شود و یکی از مزایای آن امکان برگشت مکرر به تمام یا بخشی از مفاد یک جلسه درس است، در حالی که دانشجوی حضوری فقط یک بار فرصت دارد مطالب درسی را از استاد بشنود.

زمانی که داوطلب تصمیم بگیرد از طریق آموزش الکترونیکی تحصیل خود در دانشگاه را دنبال کند باید در پایگاه اینترنتی دانشگاه پرسشنامه تقاضای پذیرش را تکمیل نموده و مهلت مقرر از طریق وب سایت ارسال نماید. همچنین دیگر مدارک مورد نیاز را از طریق پست به مرکز ارایه می کند و از آن پس تمامی ارتباطات وی از طریق شبکه میسر خواهد بود. پس از ثبت نام دانشجو ، وی مجاز به ورود به پایگاه اینترنتی دانشگاه شده و می تواند به صورت الکترونیکی به کلاس مجازی دروس اخذ شده وارد گردد.

داوطلب ورود به آموزش الکترونیکی باید آشنایی کافی برای استفاده از کامپیوتر و شبکه رایانه ای داشت و از توانایی های جسمی برای گذراندن دوره ها برخوردار باشد. از مزیت های دانشگاه الکترونیک آن است که دانشجو در تمام طول تحصیل نزد خانواده خود و در شهر محل اقامت خود به تحصیل ادامه می دهد و این امر کمک می کند که وی با مشکلات فرهنگی و اجتماعی کمتری در طول دوران تحصیل مواجه شود. در صورت که دانشجو در دانشگاهی معتبر در داخل کشور اقدام به تحصیل مجازی کند ، پس از گذراندن موفقیت آمیز دروس تصویب شده برای رشته مورد نظر طبق برنامه درسی مصوب وزارت علوم، دانش آموخته اعلام می شود و مشمول دریافت دانشنامه میگردد.

هم چنین مدرک کارشناسی آموزش الکترونیکی همانند آموزش حضوری در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود. دانشجویانی که پذیرفته می شوند پس از گذراندن موفقیت آمیز دانش پذیری و انجام ثبت نام قطعی به صورت دانشجوی تمام وقت، واجد شرایط اخذ معافیت تحصیلی از اداره نظام وظیفه می شوند و عملیات اداری مربوطه توسط دانشگاه انجام می شود.