نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خدمات مرکز مشاوره امام حسین(ع)

خدمات مرکز مشاوره امام حسین(ع)


مرکز مشاوره امام حسین انواع خدمات زیر را ارائه می دهد

:::: خدمات روانپزشکی :
روانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که بر این فرض اساسی بنیان  گشته است که اختلالات روانی و روانی در بعضی موارد ناشی از عملکرد نامناسب سیستمهای بیولوژیکی فرد است . لذا روانپزشکان برای درمان اختلالات روانی و روانپزشکی از دارو درمانی استفاده می کنند.طیف اختلالات روانی و روانپزشکی عبارتند از:
عقب ماندگی ذهنی ، اختلالات یادگیری ،ارتباطی رفتاری ( ADHD ODD CD   ) خوردن تیک ، اختلالات اضطرابی ،خلقی ،اسفنکتزی (کنترل دفع ادرار) مشکلات مربوط به سو رفتار، نادیده انگاری ،اسکیزوفرنی ،اختلالات تجزیه ای ،جنسی،هویت جنسی،خواب ، کنترل تکانه (دزدی مرضی،قمار بازی ......) 

:::: خدمات روانشناسی بالینی :
روانشناسی بالینی با دانش روز آمدی که از مفاهیم روانشناختی و مهارتی که در برقراری ارتباط با دیگران کسب کرده است .با کسانی که از افسردگی ، اضطراب ، مشکلات زناشویی ،مشکلات تحصیلی ، مشکلات خواب ،  بی اشتهایی ،عدم اعتماد به نفس ، مشکلات جنسی ،اختلالات رفتاری ، نظیر فرار از مدرسه ،اضطراب امتحان و غیره رنج می برند و یا به نوعی با آنها درگیر هستند .ابتدا ارتباط همدلانه و موثری برقرار کرده و اعتماد آنان را جلب می نماید و سپس با تشخیص دقیق و ارزیابی مشکل و یا بیماری او ( با استفاده از شیوه های مختلف مصاحبه و آزمون های روانی) در یک برنامه مشخص و هدفمند با استفاده از شیوه های فردی ،گروهی و خانوادگی به حل مشکل یا درمان بیماری او می پردازد و از سوی آموزشی به بهبود کیفیت زندگی وبهداشت روانی افراد جامعه می پردازد.

:::: خدمات مشاوره ای :
خدمات مشاوره ای به چهار دسته مشاوره فردی – گروهی – شغلی و خانواده تقسیم می شود که هر یک به شرح زیر می باشد.
الف) مشاوره فردی : مشاوره تعاملی بین مراجع و مشاور است که بذان وسیله به مراجع کمک می شود تا پس از شناخت خویش تصمیمات معقول و مقبولی اتخاذ نماید.

ب) مشاوره گروهی : مشاوره گروهی یک سلسله فعتلیتهای سازمان یافته و تعامل بین اعضای گروه است که در یک زمانو در یک مکان برای حل مشکل خاص ویا گفتگو در باره مسائل گوناگون انجام می پذیرد .

ج) مشاوره شغلی : در حین مشاوره شغلی و مراجع به بررسی مشاغلی می پردازند که مراجه احتمالاً درآینده عهده دار انجام آنها خواهد شد و دارای دو بعد خود شناسی و حرفه شناسی است. همچنین مشاوره شغلی یک امر مداوم و مستمر است و نیازمند پیگیری مشاوره می باشد.

د) مشاوره خانواده : در مشاوره خانواده فرایند تغییر در انسان با تاکید بر عناصر احساسی شناختی و رفتاری است .زیرا تعاملی می تواند محصول تفاوت در تفکر احساس و یا انجام کار (رفتار ) در جهت اطلاعات شکل گرفته در خانواده باشد.

زیر مجموعه های دیگر مشاوره شامل موارد ذیلل می باشند.
الف ) مشاوره قبل از ازدواج : مشاوره قبل از ازدواج آشنایی فرایند تبادل اطلاعات و عواطفف و ایجاد تفاهم بین دو نفر از جنس مقابل به منظور تصمیم گیری برای ازدواج است.
ب ) مشاوره زناشویی : در این نوع مشاوره به حل مسائل بین زن و شوهر کمک می شود.
همچنین در خدمات مشاوره ای یک شاخه درمان نیز وجود دارد که به درمان ارتباطات مختل شده می پردازد که این ارتباط مختل شده می تواند بین زن و وشوهر و یا یک خانواده باشد که به تبع آن زوج درمانی و خانواده درمانی را در بر می گیرد.

:::: خدمات روان سنجی :
به وسیله آزمون ها و ابزار های روانشناختی فرآیند های روانی و رفتار فرد در زمینه های هوش،استعداد، شخصیت، سنجش، رغبت ها،نگرش ها و ارزش ها تشخیص اختلالات روانی ....موارد ارزیابی و سنجش قرار می گیرد .
در کنار انجام خدمات روان سنجی یک مصاحبه بالینی با فرد مراجعه کننده انجام می شود که نقش تکمیل کننده روند سنجش را دارد .در ذیل نمونه هایی از آزمون ها که دارای اعتبار و روایی بالایی هستند آورده شده است.
آزمون های هوش :
مقیاس هوشی وکسلر ( WAIS-R )
آزمون ریون بزرگسالان
آزمون مکعب های کهس
آزمون تشخیصی آسیب های مغزی بندر-گشتالت
آزمون هوشی کتل فرم سه
آزمون هوشی موزائیک ژیل
آزمون های شخصیتی و روابط بین فردی :
آزمون شخصیتی آیزنک بزرگسالان ( هنجار ایرانی )
آزمون تیپ شخصیت   A   و B
آزمون شخصیتی نوع  A – 85 سوالی
آزمون مولفه های شخصیتی نئو NEO-PIR
آزمون  MMPI-2
آزمون هوش هیجانی
پرسشنامه سنجش سیزگاری بل( فرم بزرگسالان)
آزمون اضطراب کتل
آزمون افسردگی بک
آزمون ( 90) S.C.L
پرسشنامه کنترل خشم
آزمون شخصیتی میلیون MCMI
آزمون های فرا فکن :
آزمون اندر یافت موضوع  کودکان ( C.A.T )
آزمون اندر یافت موضوع بزرگسالان (T.A.T )
آزمون رور شاخ
آزمون های استعداد و توانایی :
آزمون رغبت سنجی شغلی هالند
پرسشنامه رضایت شغلی
آزمون انگیزه پیشرفت ( ACMT )
آزمون تحمل ناکامی ( ERTO )
آزمون عزت نفس کوپر اسمیت

::::  ارائه خدمات در زمینه مشکلات تحصیلی – یادگیری :
بسیارند کودکانی که از ظاهر طبیعی و هوش کم و بیش معمولی و رفتار عادی برخوردارند ولی در بعضی از عملکرد های تحصیلی و یادگیری همچون ریاضیات ، خواندن ، دیکته و نوشتن ... دچاراختلال هستند که اگر این کودکان شناسایی نشوند و تحت درمان و آموزش قرار نگیرند دچار افت تحصیلی شده و به تبع آن مشکلات روحی و روانی برای آنان به وجود می آید. لذا این کودکان توسط روانشناس مورد ارزیابی و تشخیص قرار می گیرند و سپس طرح درمانی – آموزشی برای آنان در نظر گرفته می شود.

:::: خدمات گفتار درمانی :
گفتار درمانی شاخه ای از علم توانبخشی است که به کمک آن دسته از افراد می پردازد که دارای مشکلات زیر می باشند:
لکنت
پریده گویی
تاخیر در رشد گفتار و زبان
اوتیسم
عقب مانده ذهنی
فلج مغزی
آفازی کودکان و بزرگسالان
آتاکسی
اختلالات عصبی – عضلانی
شکاف کام
شکاف لب
اختلال بلع
کوتاهی بند زیر زبان
کم شنوایی

:::: بازی درمانی :
بازی درمانی به عنوان تکنیک درمان مشکلات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد کودکان در بازی بدون دغدغه و نگرانی از نگاهها و یا حرفها و کار خوب وبد  که بزرگتر ها برایشان تعریف می کنند به پردازش اطلاعات یافته ها و درون خودشان می پردازند به عبارتی بازی درمانی تدبیرمناسبی است که هم ارتباط با کودک را تسهیل می کند ، هم ارزیابی داشته ها و جبران و درمان نقص ها و ناتوانی های او را میسر می گرداند.

::::  خدمات مدد کاری :
مدد کاری اجتماعی به عنوان مدافع احقاق حق مدد جو،رابط مدد جو و امکانات جامعه می باشد و همچنین یاری دهنده و آموزش دهنده است و میانجی برای رسیدن مدد جو به بالاترین توان های جسمی و روحی است به عبارت دیگر خدمات مدد کاری یعنی قادر سازی فرد برای زندگی بهتر است.

:::: اجرای کارگاه های آموزشی :
در جهت ایجاد فرهنگ سازی و بالا بردن مهارتهای زندگی در زمینه سازگاری با مسائل و تغییرات عصر حاضرمبادرت به بر پایی کارگاههای آموزشی در باب موضوعات زیر می شود:

الف) کارگاههای فرزند پروری :
این کارگاه ویژه والدین می باشد که بر اساس تربیت سازنده دانشگاه استرالیا
 ( POSITIVE  PARENTING  PROGRAM ) می باشد که با مسائلی چون تشویق کردن کودکان ، وضع قانون در منزل ، چگونگی تنبیه کردن و.... آشنا می شوند و در دو سطح انجام می شود والدینی که دارای کودکان  10-3 ساله هستند و والدینی که دارای فرزند نوجوان می باشند.

ب) کارگاه آموزشی مهارتهای ارتباطی بین زوجین :
در این کارگاه زن و شوهر با الگو های ارتباطی چگونگی حل تعارض برای زندگی بهتر .....آشنا
می شوند.

ج) کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی :
این کارگاه کمک می کند تا در یک محیط گروهی و با هدایت رهبری مشاور در پی انجام تمرین های فردی وگروهی  با یکسری مهارت ها نظیر جرات ورزی ، مساله گشایی ، تفکر خلاق ، مهارت های اسجاد ارتباط،
شیوه های مقابله با استرس و هیجانات مختلف نظیر خشم و احساس گناه و....دست پیدا می کند.

د) کارگاه آموزش مهارت های پیش از ازدواج :
این کارگاه برای افرادی که در صدد انتخاب همسر هستند یا در مرحله آشنایی قرار دارند ومی خواهند از انتخاب خود مطمئن شوند مفید می باشد.در این کارگاه ضمن آموزش مهارت های انتخاب همسر نحوه صحیح ارتباط با جنس مخالف و شناخت تفاوت های زن و مرد از طریق ایفای نقش مطالب به صورت معمولی تر برای اعضای کارگاه بیان می گردد.

::::  اجرای پروژه های تربیتی ، آموزشی ، درمانی برای سازمان ها ، مراکز صنعتی ،مدارس ، خانواده ها و ....بر اساس نیازمندیهای هر سازمان و مرکز.

 
 
درباره مرکز

تاریخچه مرکز ومعرفی مرکز
مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانش در زمینه ارزیابی و درمان اختلالات روانی و اشاعه و گسترش دانش روانشناختی در میان اقشار مختلف جامعه در جهت ایجاد جامعه سالم افراد سالم در بهار 1385 با داشتن مجوز پروانه از سازمان بهزیستی تاسیس گشته است و با داشتن کادری مجرب و با تجربه در زمینه های روانپزشکی مشاوره روانشناسی روان سنجی مدد کاری گفتار درمانی و بازی درمانی فعالیت می نماید.

 خدمات :

 • خدمات روانپزشکی
 •  روان درمانی
 • خدمات روانشناسی بالینی
 • خدمات مشاوره ای ( فردی – گروهی – زناشویی – مشاوره  قبل و بعد از ازدواج – خانواده درمانی – و مشاوره تحصیلی )
 • درمان اختلالات یادگیری ( مشکلات خواندن – نوشتن – ریاضیات – تمرکز، ...)
 • درمان اختلالات رفتاری کودکان و نوجوانان
 • سکس تراپی ( درمان اختلالات جنسی )
 • گفتار درمانی ( لکنت،اختلالات تلفظ،کم شنوایی،فلج مغزی،اختلالات زبان ناشی از ضربه های مغزی یا     سکته مغزی،...)   
 • تربیت شنوایی
 • بازی درمانی
 • مدد کار اجتماعی ( ارجاع زنان و کودکان بی سرپرست به سازمانهای خدماتی – حمایتی )
 • اجرای آزمون های هوش و شخصیت و ...
 • برگزاری کارگاههای آموزشی : فرزند پروری ، مهارتهای ارتباطی زوجین ، آموزش مهارت های پیش و پس از ازدواج، مهارتهای زندگی ...
 • برگزاری کلاس های :خلاقیت کودکان 7-11 ساله –تقویت تمرکز و توجه در کودکان 7-11 ساله