نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اهمیت شکرگزاری

اهمیت شکرگزاری


شکرگزار نعمت‌ها بودن نعمت‌های بیشتر و باکیفیت‌تری برایتان به ارمغان می‌آورد. اگر شما به خاطر شغلی که دارید خدا را شکر می‌کنید ولی قلبا شغلتان را دوست ندارید به مرور کائنات به خاطر این شکرگزار بودن شغل دلخواهتان را به شما می‌دهد. اما اگر تمام عمر شکایت کنید و غُر بزنید همیشه در آن شغل باقی خواهید ماند. در مورد نعمت‌های دیگر زندگی نیز به همین شکل است....

 

شکرگزار بودن

شکرگزار بودن یعنی جذب های عالی در تمام ابعاد زندگی حالا یک سوال: چگونه شکرگزار باشیم؟ بسیاری از اشخاص تصور می‌‌کنند حتما باید خیلی ثروتمند یا بسیار موفق باشند تا بتوانند احساس شکرگزاری کنند. اما خوشبختانه اینگونه نیست. اگر کسی نتواند احساس شکرگزاری را در زمان عادی در خود ایجاد کند در هنگام وفور نعمت و ثروت هم نمی‌تواند چنین حسی را در خود داشته باشد.

بله!!! گاهی  شکرگزاری واقعا کار سختی است. زمان‌هایی که دچار شکست شده‌اید. زمانی که شرایط شما بسیار اسفناک است واقعا شکرگذار بودن خنده‌دار به نظر می‌رسد. البته من راهی را به شما نشان می‌دهم که در هر شرایطی بتوانید  شکرگزاری کنید.

 شکرگزار بودن

نوشتن شکرگزاری

یکی از راه‌های ایجاد حس شکرگزاری نوشتن لیست نعمت‌ها روی کاغذ است که به آن لیست شکرگزاری می‌‌گویند. در مورد نحوه تهیه این لیست بیشتر صحبت خواهم کرد.

همانطور که پیش از این گفتم شکرگزاری دارای ۳ درجه است. اولین درجه آن شکرگزاری زبانی است. البته این مرحله با اینکه پایین‌ترین درجه شکرگزاری است اما اهمیت زیادی دارد. زیرا با به زبان آوردن کلمات مثبت و انرژی‌بخش به مرور زمان باور و احساس آن در شما شکل می‌‌گیرد. به قدری باید با زبان تشکر کنید که شکرگزاری به صورت یک عادت در شما ایجاد شود. وقتی به شگرگذای عادت کنید کم‌کم ویژگی قدرشناس بودن وارد ضمیر ناخودآگاه شما می‌شود. لیست شکرگزاری خود را نگاه کنید و برای تک‌تک نعمت‌هایی که نوشته‌اید بگویید خدایا به خاطر داشتن فلان نعمت از تو سپاسگزارم.

در مرحله بعد باید به کلام خود احساس دهید (شکرگزاری قلبی). وقتی شکرگزاری می‌کنید لبخند بزنید تا این عمل باور قلبی شاکر بودن را در درون شما واقعی کند. لبخند یک عمل ساده است ولی معجزات بزرگی را برایتان به ارمغان می‌آورد. شما یک لبخند ساده می‌زنید همین لبخند تاثیرات مثبت جسمی و روانی زیادی روی شما می‌گذارد.

یک احساس مصنوعی هیچ فایده‌ای ندارد. شما باید تلاش کنید واقعا احساس رضایت و قدردانی را در خودتان زنده کنید. بهترین راه برای این کار نوشتن نعمت‌ها بر روی کاغذ است. نوشتن بهترین راه برای بهتر دیده شدن نعمت‌هایی است که پیش از این هیچ توجهی به آن‌ها نداشته‌اید و چه بسا که بعد از نوشتن بر روی کاغذ و کمی تفکر در مورد اینکه بسیاری آرزوی داشتن همین نعمت‌ها را دارند، احساس قدرشناسی فوق‌العاده‌ای نسبت به آن‌ها پیدا کنید. با نوشتن متوجه می‌شوید که شما نعمت‌هایی دارید که آرزوی خیلی از انسانهای روی زمین است. شما نعمت سلامتی دارید که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان میلیون‌ها دلار هزینه می‌‌کنند تا این نعمت سلامتی را به دست آورند ولی شما تا کنون خیلی بی‌تفاوت از کنار چنین نعمت ارزشمندی گذشته‌اید و زمان‌های با ارزش زندگیتان را به غصه خوردن به خاطر نداشته‌هایتان گذرانده‌اید.

مرحله سوم – بعد از اینکه توانستید حس قدرشناسی را در وجودتان ایجاد کنید باید مراقب این احساستان باشید که مبادا آن را فراموش کنید. مرحله سوم مرحله عملی قدرشناسی است. شما در تمام رفتارتان قدرشناسی خودتان را نشان می‌‌دهید. اگر شخصی یک لیوان آب به دستتان داد از او تشکر کنید و به خاطر آن لیوان آب گوارایی که می‌‌نوشید خدا را شکر کنید. اگر در مسیر رفتن به محل کارتان از هوای پاک لذت می‌برید بخاطر هوا خدا را شکر کنید. اگر همکارتان از وضع خراب زندگی شکایت می‌کند شما به جنبه مثبتی از زندگی اشاره کنید و خدا را به خاطر آن شکر کنید. خلاصه در تمام اعمال و رفتارتان باید نشان دهید که هر لحظه چیزهای بیشماری وجود دارد که شما در حال قدردانی از آن‌ها هستید و خیلی زود این رفتارتان درهای خیر و برکت را به زندگی شما باز خواهد کرد و آنچه را که همیشه آرزویش را داشتید به سوی خود جذب می‌کنید. وقتی شکرگزار باشید همواره بر روی بهترین‌ها تمرکز می‌‌کنید و ناگزیر بهترین‌ها را به سوی خود می‌‌کشید.

شکرگزاری آهنربای جذب ثروت است.

دلیل شکرگزار نبودن اغلب انسانها

دلیل اینکه اغلب انسان‌ها احساس شکرگزاری ندارند ندیدن داشته‌هایشان است و یکی از دلایل ندیدن داشته‌ها، مقایسه خودشان با انسان‌های بالاتر از خودشان است. مثلا شخصی که یک زندگی متوسط دارد مدام خود را با ظاهر زندگی یک شخص ثروتمند مقایسه می‌کند. این شخص همیشه روی نداشته‌هایش تمرکز می‌‌کند و همین امر سبب می‌‌شود داشته‌هایش را نبیند و تصور کند چیزی ندارد و احساس نداری روز به روز در او بیشتر شود و احساس نداری دشمن ثروت و موفقیت است.

حال برای اینکه بتوانید داشته‌هایتان را بهتر ببینید خودتان را با یک شخص بی‌خانمان مقایسه کنید. چه چیزی دارید که او ندارد. مثلا خانه گرم، خانواده، پولی که روزانه خرج می‌کنید صرف‌نظر از کم و زیادش، لباس تمیزی که بر تن دارید، آب آشامیدنی سالم، غذاهای گرم و خوشمزه‌ای که هر روز میل می‌کنید، امکان تحصیل، دوستان خوبی که دارید. حتی کوچکترین داشته‌هایتان را هم در لیست بیاورید. به خاطر خودکاری که با آن می‌نویسید شکرگزار باشید. به خاطر هوایی که تنفس می‌کنید، به خاطر اینکه چشمتان سالم است و می‌بینید و خلاصه هر چیزی را که به ذهنتان می‌رسد و دارید بنویسید.

مطمئن باشید همان شخص بی‌خانمان که ظاهرا هیچ چیزی ندارد اگر به درستی به خودش نگاه کند نعمت‌های بسیاری را خواهد دید که بتواند یک لیست شکرگزاری برای خودش بنویسد. مثلا این که می‌تواند راه برود، می‌تواند ببیند، می‌تواند تنفس کند و خیلی چیزهای دیگر.

شما در بدترین حالت آنقدر نعمت در زندگی دارید که روزانه صدها نعمت را می‌‌توانید به لیستتان بیفزایید.

 شکرگزار بودن

تمرین عملی : تهیه لیست شکرگزاری و نحوه استفاده از آن

  1. زمانی را اختصاص دهید و در یک مکان خلوت و دور از هیاهو بنشینید و به داشته‌هایتان فکر کنید و تمام آن‌ها را به روی کاغذ بیاورید. اوایل شاید این کار سخت باشد اما بعد از گذشت چند روز در دیدن نعمت‌های زندگی‌تان مهارت پیدا می‌‌کنید و می‌‌توانید روزی ده‌ها نعمت جدید به لیستتان بیفزایید.
  2. بعد از نوشتن لیست نعمت‌ها، کارتان این است که هر روز صبح پس از بیداری و شب قبل از خواب این لیست را مرور کنید. با صدای بلند هر کدام از نعمت‌ها را نام ببرید و فکر کنید که اگر این نعمت را نداشتید الان چقدر در حسرتش بودید. این کار یک حس خوشحالی و رضایت از داشتن آن نعمت را به شما می‌‌دهد و در همان لحظه خدا را به خاطر داشتنش شکر کنید. مثلا اینها را می‌‌توانید بگویید: خدایا به خاطر یک روزِ تازه از تو سپاسگزارم. خدایا برای نفسی که می‌‌کشم، برای سلامتی‌ام برای راه رفتنم، برای نسیم، برای آسمان آبی، برای آبی که می‌‌نوشم، برای خواب آرامم، برای یادگیری مطالب تازه، برای امنیتم، برای دیدن آن عابری که به من لبخند زد، برای دیدن یک بچه معصوم، برای حس عشقی که به حیوانات دارم، به خاطر رفتار دوستانه‌ای که کارمند بانک امروز با من داشت، برای کتابی که امروز برای مطالعه به دستم رسید، برای اتفاقات خوبی که امروز برایم در نظر گرفته‌ای برای همه نعمت‌های خوبی که به من می‌‌خواهی بدهی از تو سپاسگزارم.
  3. بعد از اینکه تمام نعمت‌های لیست را نام بردید و برای تک‌تکشان شکرگزاری کردید حال فکر کنید چه نعمت دیگری دارید که می‌‌توانید امروز به لیست اضافه کنید. تعدادش مهم نیست. حتی اگر یک نعمت بتوانید به لیست اضافه کنید بسیار عالی است. این کار به شما احساس وفور نعمت و دارا بودن را می‌دهد.

این کارها را انجام دهید تا بزودی از نتایج شگفت انگیزش متحیر شوید.

شکرگذاری تنها برای داشته‌های امروز نیست

حتی می‌توانید برای آنچه که می‌خواهید در آینده داشته باشید از همین حالا شکرگزاری را آغاز کنید. مثلا بگویید خدایا به خاطر داشتن شغل دلخواهم سپاسگزارم. طوری باید شکرگزاری کنید که گویی آن‌ها را به دست آورده‌اید.

شکرگزار  نعمت‌ها بودن نعمت‌های بیشتر و باکیفیت‌تری برایتان به ارمغان می‌آورد. اگر شما به خاطر شغلی که دارید خدا را شکر می‌کنید ولی قلبا شغلتان را دوست ندارید به مرور کائنات به خاطر این شکرگزار بودن شغل دلخواهتان را به شما می‌دهد. اما اگر تمام عمر شکایت کنید و غُر بزنید همیشه در آن شغل باقی خواهید ماند. در مورد نعمت‌های دیگر زندگی نیز به همین شکل است.

از اشخاصی که خدمتی برایتان انجام می‌دهند تشکر کنید حتی اگر در قبال آن پول دریافت می‌کنند.