نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

افسردگی پس از وضع حمل

افسردگی پس از وضع حمل


افسردگی پس از وضع حمل

«من وقت زیادی را به گریه کردن می گذرانم، نمی توانم خودم را جمع و جور کنم، لیست کارهایی که باید انجام دهم بیش از حد طولانی است. احساس می کنم به عنوان یک مادر کاملاً درمانده هستم. ذهن من چنان مغشوش است که احساس می کنم می خواهم به همه بپرم. من باید احساس شادی بکنم ولی به جای آن احساس بدبختی می کنم.»«بچه همین طور پشت سر هم گریه می کند و من نمی توانم او را آرام کنم. احساس درماندگی می کنم ولی خشمگین هم می شوم. بعد از آن احساس گناه عجیبی به من دست می دهد. اشکال از بچه نیست از من است.»

● افسردگی پس از وضع حمل چیست؟

افسردگی پس از وضع حمل نوعی از افسردگی است که پس از تولد نوزاد رخ می دهد.

نوع اول: شایع ترین نوع آن یک افسردگی ملایم است که اغلب به آن «حزن» می گویند و در ۵۰ درصد زنان اتفاق می افتد. مادری که دچار این نوع افسردگی است اغلب احساس تنش، اضطراب و فرسودگی می کند، بسیار عاطفی است و گاه بدون هیچ دلیل خاصی می گرید. این افسردگی از روزهای آغازین زایمان شروع می شود و گاه تا چندین روز دوام می یابد و بعد از آن به سرعت برطرف می شود. این وضعیت دلیلی برای نگرانی ندارد، رفتارهای حمایتگرانه و دادن اطمینان های مجدد به درمان این افسردگی کمک می کند.

نوع دوم:حدود ۱۰ درصد زنان پس از زایمان دوران شدیدتر و مستمرتری از افسردگی را تجربه می کنند (دوره هایی از خلق افسرده طولانی، بی اشتهایی، اختلال های خواب). این ناراحتی معمولاً در هفته سوم زایمان و یا بعد از آن شروع می شود و ممکن است چند ماه دوام بیاورد. اقدامات درمانی نظیر روان درمانی و مصرف داروهای ضدافسردگی معمولاً بسیار مفیدند.

نوع سوم:این نوع اختلال نوعی روانپریشی است که در ۱ تا ۳ نفر از هر هزار زن زایمان کرده بروز می کند. این اختلال به یک باره و در فاصله کمی از زایمان آشکار می شود (در ۴۰ درصد موارد تا روز هفتم پس از زایمان). این حالت موقعیت خطیری را پدید می آورد که با خود توهم، هذیان و ابهام به همراه دارد. رفتار و روان فرد متشنج و آشفته است و اغلب باورهای غیرعادی و ناراحت کننده ای در مورد خود و یا نوزادشان دارند. چنین افرادی به کمک ویژه از طرف یک روانکاو احتیاج دارند. درمان رایج برای این وضعیت استفاده از داور و یک دوره کوتاه بستری شدن در بخش مخصوص مادران و نوزادان است. در برخی از موارد درمان با استفاده از تشنج الکتریکی صورت می گیرد.

● عوارض افسردگی پس از وضع حمل چیست؟

زنان یک رشته از عوارض را توصیف می کنند که در پایین شرح آنها آمده است.

احساسات یا عواطف

▪ احساس غمگینی، اضطراب و نومیدی

▪ حس بی ارزش بودن

▪ حس رنجیدگی و خشم

▪ حس گناه، تشویش، دلواپسی و دستپاچگی

▪ بیش از حد گریه کردن و یا ناتوان از اینکه گریه کنند

● فیزیکی یا جسمی

▪ بی حالی و فرسودگی

▪ دشواری در خوابیدن

▪ بی علاقگی به داشتن رابطه جنسی

▪ تغییر اشتها _ بیش از حد خوردن یا به اندازه کافی نخوردن

رفتاری

▪ از دیگران اجتناب کردن و عدم تمایل به بیرون رفتن

▪ اجتناب از انجام کارهایی که از انجام آنها لذت می بردند

▪ انجام ندادن تکالیف و وظایف و یا بالعکس انجام کارهای توانفرسا

▪ به تعویق انداختن تصمیمات

▪ جروبحث زیاد و داد زدن بدون کنترل

● چگونه می توانیم به خود کمک کنیم؟

یک رشته اقدامات عملی وجود دارد که شما می توانید برای بهتر شدنتان آنها را انجام دهید.

▪ درباره احساسات خود صحبت کنید: ممکن است صحبت کردن با همسرتان برایتان دشوار به نظر برسد ولی بیان احساسات عامل مهمی در تخلیه احساسات ناراحت کننده شما است و ثانیاً به حفظ رابطه روزانه شما و همسرتان کمک بیشتری می کند.

▪ سعی کنید تمام روز تنها نباشید: سعی کنید دوستانتان را ببینید و یا با افرادی که برای شما احساس شادی و آرامش را فراهم می آورند دیداری داشته باشید.

▪ از دادن هر پیشنهادی به اطرافیان که کمک کننده به وضع حال شما است استقبال کنید. مانند نگهداری کودک و یا انجام کارهای خانه

▪ هر چه می توانید استراحت کنید زیرا خستگی باعث تشدید افسردگی می شود.

▪ غذاهای مقوی و سالم مصرف کنید.

▪ زمانی را (هرچند کوتاه) برای پیاده روی، خواندن یک مجله و کارهایی که تسکین دهنده خاطر شماست اختصاص دهید.

▪ ورزش کردن عامل بسیار مهمی در رفع افسردگی شما است.

 

منبع=http://dastgerefteh.persianblog.ir