نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اعتماد به نفس (دست یابی به آن و زندگی با آن)

اعتماد به نفس (دست یابی به آن و زندگی با آن)


اعتماد به نفس (دست یابی به آن و زندگی با آن)

  نویسنده : دکتر باربارادی آنچلیس

فصل 1 : در جست و جوی اعتماد به نفس و خودباوری واقعی

فصل 2 : چگونه از تخریب خویشتن دست بشوییم و به رویاهای خود اعتماد کنیم

فصل 3 : چگونه اعتماد به نفس و خودباوری را از همین الان در خود تقویت کنیم

فصل 4 : چگونه سه نوع اصلی از اعتماد به نفس و خودباوری را در خود شکوفا کنیم

 

فصل اول : در جست و جوی اعتماد به نفس وخودباوری واقعی

آیا تا به حال آرزو کرده اید : ای کاش اعتماد به نفس و خودباوری بیشتری داشتی ؟

آیا منتظرید کارهای خاص ، مشخص و از قبل تعیین شده ای را در زندگی خودبه انجام برسانید تا بعد از آن احساس اعتماد به نفس و خودباوری کنید ؟ آیا می خواستید ارتباطی شروع کنید ومنتظر بودید تا اعتمادبه نفس بالا بدست بیارید وبعدا شروع به ارتباط کنید ؟

اعتماد به نفس به چه معناست ؟

اغلب ما فکر میکنیم که اعتمادبه نفس یعنی اینکه به توانایی های خود اعتماد وایمان داشته باشیم . مثلا من یک نقاش زبر دست هستم وبه مهارت های نقاشی خود ایمان و اعتماد کامل دارم و از رنگ ها به خوبی و با مهارت تمام استفاده می کنم .

این نوع نگرش باعث می شد فقط وقتی من مشغول نقاشی هستم احساس اعتمادبه نفس کنم نه در همه ی اوقات ، چون اعتماد به نفس درونیم را بر اساس نقاشی که در آن مهارت زیادی دارم بنا کرده ام .

اعتماد به نفس واقعی آن است که روی آگاهی ها و توانایی های ما نیز اثر بگذارد .

آیا احساس می کنید یک شیاد هستید؟

گاهی اوقات ما اون شغل دلخواه یا ثروت موردنظر بدست میاوریم ، اما باز احساس اعتماد به نفس و خود باوری نداریم این پدیده را در روانشناسی پدیده شیاد می نامند . یعنی اون موفقیت در زندگیمون که بدست آوردیم ، خود را مستحق اون نمی دانیم . مثلا می گوییم ازخوش شانسی که من به این شغل رسیدم .

ماهیت اصلی اعتماد به نفس واقعی وراستین

اعتماد به نفس واقعی هیچگونه ارتباطی با آنچه درزندگی بیرونی شما اتفاق می افتد ندارد ، اعتماد به نفس واقعی زاییده ی شغل شما نیست . اعتماد به نفس راستین ، نتیجه ی باور قلبی ودرونی شمابه توانایی ها و قابلیت های تان است . این باور که هر کاری را بخواهید می توانیدانجام دهید . اعتماد به نفس واقعی ، از درون خود شماتولید می شود نه از بیرونتان .

اعتماد به نفس واقعی ، زاییده ی تعهد شما به خودتان برای رسیدن به خواسته ها ونیازهایتان .

اعتماد به قابلیت و توانایی شما در عمل کردن و اتمام کردن این گونه از اعتماد به نفس، در اعتماد شما نسبت به خودتان ریشه دارد .بستگی به نتایجی که ممکن بگیرید یا نگیرید نیز ندارد .می دانم برای انجامهر کاری باید مهارت یا دانش کسب کنم و چگونگی درست انجامدادن آن را خواهم آموخت و به هنگام اشتباهاتم احساس خوبی دارم چون درنهایت به خواسته ام می رسم .

هنگامی که اعتماد به نفس وخودباوری خود را بر اساس آنکه و آنچه به راستی هستیم و نه بر اساس موفقیت ها ودست یابی ما یا شکست ها و ناکامی های خود بنا می کنیم ، چیزی را در خود خالی کرده ایم که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از ما نخواهد داشت .

فصل دوم : چگونهازتخریب خویشتن دست بشوییم و به رویاهای خود اعتماد کنیم؟

ممکن است در زندگی کاری را شروع کرده باشیم اما ناتمام رهایش کردیم یا شغلی به ما پیشنهاد شده باشد به خاطر نداشتن اعتماد به نفس آن شغل را قبول نکنیم. وقتی ذهنمون میگه : فکر نکنم بتونم موفق بشم .در واقع به خودمان می گوییم : به خودم اعتماد کافی ندارم که بتونم مطالعه کنم یاد بگیرم و آنچه که برای تحقیق رویاهایم لازم انجام دهم. نقطع ای که در آن از تعقیب رویاهایمان چشم پوشی می کنیم همان نقطه ای که اعتماد به نفس ما در آن آسیب دیده و مختل و به خودمان اعتماد کافی نداریم .

هر چه به خواست و اراده ی خودمان اعتماد بیشتری داشته باشیم، اعتماد به نفس زیادتری در خود احساس خواهیم کرد واین به معنای اعتمادبه خود ، کنار گذاشتن ترس و تسلیم نشدن .

داستان های زیادی از زندگی کسانی شنیده اید که از هیچ شروع کردند و به طرز باورنکردنی در زندگی، ثروت ، شغل و.. موفق شده اند .شاید داستان مردی که فروش مرغ سوخاری را در یک شهر کوچک شروع کرد و بعد آن رابه کار وتجارتی 20 میلیون دلاری تبدیل نمود شنیده باشید . و پیش خود فکر کنید که شانس به اون رو کرده اما دیگر این قسمت داستان را کسی برایتان تعریف نکرده که او چندبار شکستخورده سرمایه را از دست داد و مجبور شد دوباره از صفر شروع کند . چون به خودش اعتماد داشت و می دانست که هرگز از پا نخواهد شست. اواعتماد داشت که هرگز نمی خواهد (جا بزند) حتی موقعی که اشتباه می کرد شکستمی خورد .

می بایست بهای موفقیت را بپردازید .

اعتماد به نفس واقعی یعنی گذراندن دورهی سخت ، کسی که می خواهد اعتماد به نفس واقعی رادرخود ایجاد کند ، باید دوره ی سختی را بگذراند ، شخصی که اعتماد به نفس دارد هرگز مطمئن نیست که اشتباه نخواهد کرد ، اواز این که شکست بخورد و تحقیر شود یا بد جلوه کند ترسی ندارد .او فقط به جلو نظر دارد . اغلب مردم فقط موفقیت ما ورسیدن به اهداف دکتر بابارادی آنجلس می بینند اما پشت این موفقیت ما او صدها بار مرتکب اشتباه شده و شکست خورده اما آنقدر به خودش اعتماد داشت که به تعقیب رویاهایش ادامه داد و موفق شد . اگر منتظرید در زمینه ی خاصی ، تخصص کافی بدست آورید تا سپس احساس اعتماد به نفس نمایید ودر نهایت دست به عمل بزنید وقت تلف کرده اید، باید دست به عمل بزنید ، اشتباه بکنید ، شکست بخورید تا موفق شوید .

بعضی از ما منتظریم همان بار اول بدون هیچ زحمتی و راحت موفق و پیروز می شویم این یعنی غرور و منیت که باعث می شدبه کارهایی که در آن مهارت نداریم دست نزنیم و چیز جدیدی یاد نگیریم و با تعجب از خودمان می پرسیم که چرا به جایی نمی رسیم کسی که موفق و به جایی رسیده ، روزی جایی بوده که نیز تحمل می کرده ! یک نویسنده ی موفق، قبلا نویسنده بدی بوده .

چنانچه مایل باشید شکست را تحمل کنید ، بی شک موفق خواهید شد!

آیا با منتظر ماندن ،فرصت های خود را از دست می دهید ؟

مطمئنم که همگی شما رویاهایی در زندگی خوددارید ، شاید میخواهید شغل مستقل را راه اندازی کنید یا ادامه تحصیل بدهید و با تمام وجود این آرزوها را در خوداحساس می کنید و در شوق رسیدن به آن ها می سوزید . اما هنوز کاری برای رسیدن به آن صورت نداده اید . چرا؟ شاید پاسخ شما بهانه هایی مثل : خب ، راستش خودمم نمی دانم چطور باید شروع کنم ؟ حالا زمان مناسبی نیست . هنوز احساس اعتماد به نفس کافی نمی کنم ! چنانچه بخواهید صبر کنید تا اعتمادبه نفس کافی برای تعقیب رویاهایتان بدست آورید ممکن است مجبور باشید تا ابد صبر کنید .

چطور می توانید در نویسندگی مهارت کسب کنید حتی اگر یک خط هم ننویسید ؟

چطوری می توانید  اعتماد بهنفس کافی برای گذراندن کار و تجارت خود بدست آورید درحالی که تمام وقتتان صرف تماشای تلویزیون می کنید .

هر چه بیشتر منتظر تعقیب رویاهایتان بمانید اعتماد به نفس خود را بیشتر ازدست خواهید داد و در عوض بر ترس ها و نگرانی ها شماافزوده خواهد شد . این ترس که شاید هرگز به خواسته وآرزوهایتان نرسید . ممکن است فرصت های خود را از دست بدهید ، هر چه انجام کار به تعویق بیفتد ، بی تحرکتر و تنبل تر می شوید ، ترس بر شما چیره می شود و از اعتماد به نفس تان کاسته خواهد شد .

آیا بدون قید و شرط ، خودتان را دوست ندارید ؟

یکی دیگر ازعواقب و پیامدهای تاخیر انجام کارها ، اینکه مدام احساس اعتماد به نفس را درخود به تاخیر می اندازیم .

به خودمان می گوییم : فقط هنگامی احساسی خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که ...

10 کیلوگرم لاغر شدم ، ازدواج کرده باشم ، 50.000 دلار در سال درآمد داشته باشم .

امیدوارید این اتفاق بیفته وگرنه احساس اعتماد به نفس و خوشحالی فعلیتان خراب میشه .

تا این شرایط نباشه احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید .

وقتی احساس خوب داشتن را مدام به زمانی موکول می کنیدکه به هدف هایمشخص و خاص برسید، این عشق شرطی یعنی به شرط رسیدن به اهداف و خواسته هایم احساس خوبی خواهم داشت و اگر نرسم ، نه .

چگونه اعتماد به نفس خود را تخریب میکنید؟

با قید وشرط هایی که برای خودمون می زاریم که اگر بهش نرسیم خودمون لایق اعتماد به نفس نمی دونیم .

در زیر تمرینی پیشنهاد شده که به شما کمک می کند تا دریابید چگونه حال خوب خود را خراب وعشق به خویشتن را به تعویق می اندازید.

جاهای خالی را با اولین پاسخی که به ذهنتان می رسد پرنمایید . سعی کنید کاملا با خود صادق باشید.

هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که .......................

هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که ......................

بی آنکه خود نیز آگاه باشیم ، خوشحالی و حس عزت نفس و ارزش شخصی خود را پایمال می کنیم . از به تعویق انداختن و وعده دادن دست بردارید و خودتان را دوست بدارید . این فکر را که هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که .... جانشین این فکر همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم زیرا ..... کنید .

می توانید مجله ی دوم را با موارد زیر کامل کنید .

همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم ، زیرا با خودم صادق هستم

زیرا امروز مواظب سلامتی و تندرسی خودم بودم

زیرا شهامت روبروشدن با مسائل و مشکلاتم رادارم

زیرا خودم دوست دارم و از دوستم تقاضای کمک کردم

خودتان را همین جوری دوست داشته باشید ، به خودتان نیرو ببخشید تا قدم بعدی را در راه رشد و موفقیت و احساس بهتری بردارید .

فصل سوم : چگونه اعتماد به نفس و خودباوری را از همین الان در خود تقویت کنیم ؟

اعتماد به نفس یه احساس درونی، نه یه ادعا یا لاف

رویاهای بزرگ ، چون اعتماد به نفس بالا می طلبه می گوییم ولش کن ، اهمیت چندانی نداره ، تعقیب رویاهای کوچک ساده تر چون می دونیم که بهش می رسیم فکر می کنیم که اعتماد به نفس بالایی داریم اما در حقیقت خودمان را گول زده ایم .

هنگامی که فقط دست به کارهایی می زنیم که می دانیم و مطمئن هستیم از عهده اش بر می آییم ، هرگز به اعتماد به نفس واقعی نمی رسیم . این روش احساس بی اعتمادی نسبت به خودمان ، به این معنی که رویاهامون کوچک و محدود می کنیم یا خودمون قانع و بی توقع و خواسته ها و نیازهامون انکار و از روبه رو شدن با این حقیقت که نسبت به خودمان بی اعتماد هستیم رویگردانیم .

هنگامی که رویاهامون محدود یافراموش می کنیم در حق خودمان کم لطفی کردیم هنگامی که ناخودآگاه وانمود می کنیم چیزهایی که به طرزی پنهان برایمان ترسناک هستند اهمیتی ندارند ؛ حال این چیزها آروزها ، اهداف یا حتی روابط شخصی مان باشند ، آن گاه به خودمان دروغ گفته ایم .

هنگام که رویاهامون محدود می کنیم ، زندگی بشر و حال خودرا محدود کرده ایم ؟

بسیاری از مردمدست از رویاهاشون می کشند ، زیرا شهامت تعقیب آنها را در خود نمی بینند ، ترس از شکست یا ترس از رویاهای بزرگ بدین معنی نیست که مشکل از شماست بلکه به این معنی که شما انسانی کاملا طبیعی هستید و این ترس از تعقیب رویاها و آرزوها کاملا طبیعی و سالم و این گونه ترس ها ، ترس های سالم نام دارد . اما اگر رویایی دارید ، اقدام نمی کنید یا برای تحقق آن قدمی بر نمی دارید و اجازه می دهید ترس ها شما را فلج کند و از پا بیندازد ، اینها الگوهای سالمی نیستند.

ترس از رویاها و آرزوها به این معنی نیست که دست از رویاها و آرزموهان بکشیم یا عذر و بانه ای برای فراموش کردن باشد بلکه وقتی ترسیدیم یعنی باید فراتر از توانایی ها و محدودیت ها گام برداری و رشد کنی ، یعنی من دارم خوب عمل می کنم .

اعتماد به نفس حقیقی این نیست که نترسیم بلکه یه اعتماد درونی که میدونیم که می ترسیم اما دست به عمل و تلاش زده و هر بار یه قدم به اهدافمون نزدیک می شویم . اگر ترس خود را نشان دهنده ضعف یا نداشتن اعتماد به نفس بدانیم خودمان را از حرکت بازخواهیم ماند و خوشبختی و رضایت هرگز نمی رسیم . با این علم که می ترسیم اما اجازه ندهیم ترس ما را از پا بیندازد .

تفاوت میان اعتماد به نفس و غرور و منیت

اعتماد به نفس یا خودباوری هرگز با غرور ، منیت و خودبزرگ بینی یکی نیست . اعتماد به نفس به این معناست که خودتان را باور کنید . غرور و منیت آن است که بخواهید به دیگران اثبات کنید از آنان بهتری و برترید .

فصل چهارم : چگونه سه نوع اصلی از اعتماد به نفس و خودباوری را در خود شکوفا کنیم ؟

اعتماد به نفس رفتاری ، به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست .

کارهای ساده ای نظیر پرداخت به موقع صورت حساب ها ، جامه ی عمل پوشاندن به رویاهایتان .

اعتماد به نفس احساسی و عاطفی ، توانایی کنترل احساسات و عواطف یعنی بدونیم چه احساساتی داریم و انتخاب های احساسی درستی بکنیم و از خودمون در مقابل درد و رنج روحی و صدمه های عاطفی محافظت کنیم بدانیم و چگونه روابط صمیمی و سالم و ماندگار خلق کنیم که به ما احساس خوشحالی و خوشبختی برسد .

اعتماد به نفس روحی و معنوی ، اعتماد وایمان ما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات ، که زندگی هدف و نهایتی مثبت در پی خواهد داشت و ما به خاطر هدفی مدنی اینجا هستیم .

چگونه اعتماد به نفس رفتاری را درخود بالا ببریم !

1- اعتماد و ایمان به قابلیت و توانایی در عمل کردن

برای مثال اگر یکی از رویاهای شما اینکه کسب و کاری راه اندازی کنید ، اعتماد به نفس رفتاری آن است بدانید و باور داشته باشید که برای آن اقدامی صورت دهید ، نه اینکه فقط درباره ی آن حرف بزنید اعتماد به نفس رفتاری به این معناست که به خودتان اعتماد دارید که نقشه و طرحی برای راه اندازی آن تهیه کنید و آموزش های لازم را خواهید دید و طبق برنامه زمان بندی شده عمل می کنید .

2- اعتماد و ایمان به پشتکار خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب و نهایی

بعضی از ما شروع کننده خوبی هستند ، اما کار را به پایان نمی برند زیرا می ترسند و جا می زنند یا خسته می شوند و نامنظم عمل می کنند یا خودشون درگیر چند کار مختلف می کنند و نیمه راه متوقف می شوند . اعتماد به نفس رفتاری یعنی برنامه ریزی کرده ، دست به عمل زده ودر راه رسیدن به هدف خود ، استمرار ، مداومت و پشتکار به خرج دهیم.

3- اعتماد و ایمان به قابلیت و توانایی خود در ، از سر راه برداشتن مانع ها و مشکل ها

راه رسیدن به هر هدفی سرشار از مشکل و مانع است ، اعتماد به نفس رفتاری یعنی اعتماد داشتن کامل به توانایی ما در کنار آمدن و دور زدن مشکل هنگامی که با مشکل مواجه می شویم گله و شکایت و فرار نمی کنیم یا چند روز بگیریم بخوابیم. اعتماد به نفس رفتاری به این معناست که در هنگام برخورد با مشکل ها به خود می گوییم : بسیار خوب ، انتظارش را هم داشتم . حالا می دانم با آن چه کار کنم !

سپس آستین ها را بالا می زنیم و از کلیه ی منابع و دانش و توان خوداستفاده می کنیم .

4- اعتماد و ایمان به اینکه توانایی داریم که در صورت لزوم از دیگران کمک بگیریم

بسیاری از ما ، با لج بازی تمام ، چنین فکر می کنیم که باید به رویاهایمان به تنهایی و بی هیچ کمک خارجی ، جامه ی عمل پوشانیم و چنانچه تقاضای کمک و همراهی کنیم ، موفقیتمان کوچک ترین ارزشی نداشته و به حساب نخواهد آمد . این یکی از بدترین راههای تخریب موفقیت بدست آمده و تضعیف اعتماد به نفس محسوب می شود .

چنانچه دارای یک یا چندین نشانه زیر باشید باید اعتماد به نفس رفتاری خود را تقویت کنید :

1- شروع کردن رابه تعویق می اندازید .

2- بدون آنکه تصمیم مشخص و واضحی بگیرید ، خود را متعهد می کنید یا آنقدر در تصمیم گفتن مردد هستید که به محض موفق شدن در تصمیم گیری ، شور و حال هدفمندی خود را از دست می هید .

3- از رویارویی با سختی ها و مشکل های اصلی طفره می روید و دقت خود را روی مسائل و موضوع هایی که توجه زیادی نمی خواهند تلف می کنید .

4- در هنگام بروز سختی ها نیاز خود ، را به کمک خارجی انکار می کنید و به همه می گویید که هیچ مشکلی ندارید .

راههای برای تقویت اعتماد به نفس رفتاری :

1- قدم های کوچک ومشخصی را برای رسیدن به رویاهایتان تعریف کنید و برای انجام آن ما مدت زمان خاصی را تعیین کنید .

2- افراد موفق را بیابید و از آن ها بیاموزید

3- از اسامی کسانی که می توانید به هنگام نیاز از آنان تقاضای حمایت و کمک کنید لیستی تهیه کنید .

چگونه اعتماد به نفس احساسی عاطفی خود را افزایش دهیم؟

1- اعتماد و ایمان داشتن به اینکه احساسات خود را می فهمیم ، درک می کنیم و با آن ها در تماس هستیم .

یکی از اجزای ضروری اعتماد به نفس احساس عاطفی اینکه قادر باشیم احساسات خودمون را شناسایی کنیم و بفهمیم هر لحظه چه احساسی داریم . اگر هویت احساسی و عاطفی مان حتی برای خودمان ناشناخته و مبهم باشد، مشکل که حس اعتماد به نفس احساسی – عاطفی داشته باشیم بدون شک خلق و حفظ روابط احساسی – عاطفی و صمیمی سالن بدون وجود اعتماد به نفس احساسی امری مشکل خواهد بود .

2- اعتماد به اینکه میتوانیم احساسات خود را بیان کنیم و آنچه را که درونمان هست بیرون بریزیم .

اینکه بدونیم چه احساساتی تجربه می کنیم واحساساتمون به شیوه ای مناسب بیان کنیم. چون احساسات ابراز نشده یا سرکوب شده معمولا دیوارها و مانع های روحی تولید می کنند که بر توانایی ما در عشق ورزیدن ویا دریافت کردن عشق ، تاثیر منفی می گذارد .

3- اعتماد و ایمان داشتن به قابلیت و توانایی در برقراری ارتباطی دوستانه ، محبت آمیز و با معنی با سایر انسان .

4- اعتماد و ایمان داشتن به اینکه می توانیم عشق ، درک متقابل را در تمامی موقعیت های زندگی خود ، به خصوص موقعیت های دشوار بیابیم و از آن بهره ببریم .

یکی از رازهای خلق روابط موفق وخلق اعتماد به نفس احساسی – عاطفی ، توانایی پردازش احساسات و عواطف به طوری که بتوانیم دوباره از لایه های احساسات منفی مثل خشم ، غم و اندوه ، پشیمانی و احساس گناه و ... بگذریم وبه عشق و درک متقابل و دوستی برسیم . باید به خودمان اعتماد داشته باشیم که میتوانیم از عهده ی این کار بر می آییم و دیگرخود را قربانی احساسات یا اتفاقات و پیش آمدهای زندگی خویش و اطرافیان تلقی نمی کنیم و احساس کنیم که از درون به منبعی بی کران از روشنی و عشق و شور زندگی متصل هستیم .

5- اعتماد و ایمان داشتن به اینکه چیزهای ارزشمند و فوق العاده ای برای تقدیم کردن به دیگر انسان هاداریم .

شما انسان منحصر به فردی هستید . هیچ انسان دیگری را نمی توانید بیابید که کاملا شبیه شما باشد . شناخت خویشتن و آنچه برایتقدیم به جهان و جهانیان دارید ، بخش از اعتماد به نفس حساسی – عاطفی و اینکه چقدر برای دیگران با ارزش هستید و الان به شما نیاز دارند .

علائم و نشانه های کمبود یا فقدان اعتماد به نفس احساسی – عاطفی به قرار زیرند :

1- شایداین جمله ها را زیاد به زبان می آورید : خیلی گیجم ، احساس سردرگمی می کنم ، نمی دونم چه احساسی دارم .

یعنی در قبال احساساتمان مسئول و پاسخگو نیستم . سردرگمی معمولا احساسات ناخوشایندی راپنهان می کند که فعلا آمادگی رویارویی با آن ها را نداریم .

2- احساسات و عواطف خود را سانسور می کنیم وصادقانه آن ها را به دیگران یا حتی به خود ابراز نمی کنیم .

معمولا دیگران را وادار می سازیم که احساسات ما را حدس بزنند که این روش غیر مستقیم برای کنترل کردن آن هاست . هیچ کس خود واقعی ما را نمی شناسد . در واقع خویشتن حقیقی ما با آنچه از بیرون دیده می شود بسیار تفاوت دارد .

3-  منزوی و گوشه گیر می شوید واز دیگران کناره می گیرید . هنگامی که اعتماد به نفس کافی برای برقراری ارتباط موثر با دیگران ندارید کنج عزلت می گزینید و از موقعیت های اجتماعی کناره می گیرید و در عوض خود را در دنیای کاملا شخصی با حد و مرزهای محدود زندانی میکنید .

4- مدام به دنبا تایید گرفتن ازدیگران هستید تا حدی که به آن اعتیاد پیدا می کنید چون اعتماد به نفس احساسی واقعی ندارید نیازمندید دیگران شما را تایید کنند و هویت و ارزش شخصی تان را برایتان تعریف نمایند .

5- در مورد دیگران و موقعیت ها قضاوت می کنید ، مدام آن ها را محاکمه کرده و به تفکر منفی یا منفی بانی عادت می کنید .

از هر آنچه درکش نمی کنید یا احساس می کنید روی شما کنترل دارد انتقاد می کنید .

اگر مایلید اعتمادبه نفس احساسی – عاطفی خود را افزایش دهید ، می توانید ازتوصیه های زیر استفاده کنید :

1- بیاموزید احساسات خود را شناسایی ، ابراز و حل و فصل کنید .

هرگز به خودتان نگویید : نمی دانم چه احساسی دارم . بگویید : می دانم که دچار احساساتی شده ام که حالم خوب نیست ، سعی می کنم بفهمم که چه احساساتی شده ام که حالم خوب نیست ، سعی می کنم بفهمم که چه احساساتی دارم و حتی اگر لازم شد از دیگران کمک می گیریم . بیاموزیم با احساساتمان تماس برقرار کرده و آن ها را به شیوه ای موثر ، مناسب ابراز و سپس حل و فصل کنیم .

2- بیاموزید احساساتتان را به دیگران ابراز کنید .

پنهان کردن احساسات و عواطف از دیگران فقط میان شما و آن ها دیوارهای روحی بنا کرده واحساس دوری و جدایی را میانتان تقویت می کند. هرگز صحبت کردن درباره ی مسائل و موضوع هایی را که در روابطتان پیش آمده به تقویق نیندازید .

با مسائل و موضوع های خود روبرو شوید ، هرگز به آن ها پشت نکرده و فرار نکنید .

3- به دنبال خلق فرصت هایی برای برقراری ارتباط با دیگران باشید

گوشه گیر نباشد ، گوشه گیری و انزوا یکی از موثرترین روش های تخریب وتضعیف اعتماد به نفس احساسی – عاطفی است . پیش دوستان و عزیزان خود بروید ، به گروههایی بپیوندید و با دیگران ارتباط دوستانه برقرار کنید و خود واقعی تان را به دیگران نشان دهید . هر چه بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنید و درونیات خود را محترم بشمارید و ارج بگذارید ، اعتماد به نفس احساسی زیادتری خواهید داشت وبا اقتداری بیشتری با دیگران ارتباط برقرار خواهید کرد .

چگونه اعتماد به نفس روحی معنوی را در خود تقویت کنیم ؟

1- اعتماد به اینکه جهان هستی و موجودات پدیده های اسرار آمیزند که همواره رو به تحول و تکامل دارند و جریان هستی خود به خود به سوی خوبی و کمال پیش می رود . مثلا نوزاد به طرز اسرارآمیزی به سمت بزرگسالی ، بلوغ ، پختگی در حرکت .

اعتماد به نفس معنوی یعنی ایمان به این حقیقت که زندگی ما ، مانند کل حیات به موازات به جهت مثبت و خیر در حرکت .

حتی اگر در برخی اوقات این هدفمندی و مثبت بودن از دید و نظر ما پنهان باشد .

2- اعتماد به نظر برتر نظام هستی و ایمان به اینکه معنی و مفهومی در آن نهفته است .

وقتی احساس کنی در دنیای آشفته زندگی می کنی و هیچ گونه قانون مندی وجود نداره ، اعتماد به نفس معنوی نداری ، باید ایمان داشته باشی و به این حقیت برسی که هوشی برتر از واقعیت وجودی ، ما را طراحی و سازمان دهی کرده ، حضور این هوش غالب وبرتر درجزئیات و ظرایف ساخت خلق پر یک پرنده تا چرخش ستارگان و اجسام آسمانی و کهکشان ها به چشم می خورد .

هر گاه حقایق جهان هستی را که توضیح دهنده ی تجربیات ادراک و دریافت های درونی شما درک کنید ، اعتماد به نفس معنوی شما افزایش می یابد و در می یابید که حتی بزرگتری سختی ومصائب شما مانند چیزهای دیگر خلقت ، هدف و مقصودی برتر تعقیب می کند و گرنه هرگز اتفاق نمی افتاد.

3- اعتماد و ایمان به اینکه شما انسانی هستید مظهر نمود و مخلوقی از خداوند .

شما به عنوان جزئی از کل واجد تمامی عظمت و شکوهید . حقیقت اینکه بدانید چه کسی هستید آن هم فراتر از بدن و جسم فیزیکی ، شخصیت ، ماسک ها و صورتک هایی که بر چهره می زنید .

علائم نشانه های کمبود یا فقدان اعتماد به نفس روحی و معنوی :

1- سعی می کنید در زندگی همه چیز کنترل کنید ، چون به خداوند و یا خلقت او اعتماد ندارید که به خودی خود به سمت مثبت در حرکت این بی اعتمادی شما را از عمل و اقدام بازداشته مثلا جایی که باید روابط رها کنی ، اعتماد کنی ، مقاومت می کنی وبه سختی می توانید با جریان حوادث همسو شوید تا آن ها شما را به هر جایی که دلشان خواست با خود ببرند و زندگی خود را از آنچه که هست دردناکتر م کنید .

2- به سختی می توانید ماجراجو باشید و ریسک کنید . هنگامی که به دنیا اعتماد ندارید و فکر نمیکنید به طرزی منظم ، هدفمند و با معنی می چرخد و کار میکند احساس امنیت نخواهید کرد . از این رو با احتیاط رفتار می کنید . و زندگی خالی از شور و حال راتجربه خواهید کرد.

3- به لحاظ روحی و عاطفی احساس بی قراری و ناآرامی می کنید . هیچ چیز شما را آن طور که باید خشنود نمی کند . هیچ چیز خلاء های درونی تان را پر نمی کند . چرا که منتظرید زندگی، شما را ارزیابی کرده ، منتظرید زندگی شما به دلیلی برای زندگی کردن و زنده بودن ارائه دهد .

نکته اصلی این که : شما به خودی خود یک معجزه اید . شما دوست داشتنی هستید و همین طوری که هستید کافی است و کفایت می کنید برای بالا بردن سطح اعتماد به نفس روحی و معنوی خود می توانید توصیه ها زیرا را به کار ببندید .

1- به دنبال نشانه هایی بگردید که نشان می دهد جهان هستی قانون مند و منظم و هدفی مثبت و خیر و درست را دنبال می کنند.

به زندگی خودتان و دیگران نگاه کنید ، ببینید چند بار موقعیت هایی را که مصیبت و مشکل می پنداشتنید ، موهبت هایی از آب درآمدند که میبایست شکرشان را به جای آورید . یا زمانی به یاد بیاورید که همگی درها به سوی خود بسته می دیدید ،ناگهان از جایی که فکر را هم نمی کردید ، رحمتی به رویتان باز شد . زندگی و زندگانی رو به رشد و تکامل

2-  وقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید و به آنچه می بینید توجه کنید .

طبیعت آموزگاری همیشه حاضر و بسیار نیرومند . وقتی به زیبایی یک گل خیره می شوید ، یا دیدن ستارگان در شب به جلال و عظمت و هوش نامحدود لایتناهی وصل می شوید که مسئل خلقت تمامی آفرینش .

3- هر روز به دنبال شناسایی معجزه هایی باشید که بی توجه و بی تفاوت از کنارشان رد می شوید ، شواهد و نشانه هایی که نشان می دهد خالق ، شما را بسیار دوست و به شما عشق می ورزد .

هر روز شواهد بسیاری را می تواند بیاید که نشان می دهند خداوند چقدر شما را دوست دارد زیرا زنده هستید . خورشید هر روز با سخاوت تمام طلوع می کند تا راهتان را روشن کند و به زندگیتان گرما بخشد . زمین غذایتان را می رویاندو پرورش می دهد . درست در آن زمان که غمگین هستید ، پرنده ای نغمه سرایی می کند تا شما را از خودتان بیرون آورد. شخصی را می بینید ، کتابی را می خوانید و یا ... ناگهان به پاسخی از درون خود می رسید.

به دنبال نشانه ها و شواهدی باشید که حالی از آنند ، کسی دوست تان دارد ، مراقبتان استو راه را به شما می نمایاند . به دنبال شواهدی باشید که نشان می دهند معشوق بر شما عاشق است .

اعتماد به نفس روحی و معنوی در نهایت، حس از آرامش و صلح درونی است .

اعتماد به نفس معنوی قبلتان را سیراب و روحتان را ازخود سرشار میسازد و به شما امکان می دهد که با اطمینان خاطر در راه قدم بگذارید و بدانید که راه ، خود را به شما نشان خواهد داد .

اعتماد به نفس روحی و معنوی به شما اجازه می دهد تا دریابید و اعتماد کنید که هر جا هستید همان جایی است که می بایست باشید. همان جایی که نیاز دارید باشید .