نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آشنایی با گفتار درمانی

آشنایی با گفتار درمانی


آشنایی با گفتار درمانی

گفتاردرمانی

 

گفتار درمانی به درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری می پردازد. اختلالات گفتار درمانی ، آن دسته از اشکالات یا نقص هایی هستند که بر روی زبان ، گفتار،صدا و آهنگ اثر می گذارند لذا برای آشنایی با موضوعات فوق الذکر به طور مختصر آنها را شرح می دهیم :

 

۱) زبان: عبارت است از وسیله ای که باعث انتقال افکار و مفاهیم به دیگران می شود مانند: صحبت کردن ، نوشتن اشارات ، پانتومیم و...

۲) گفتار: قسمتی از زبان است که در آن برای انتقال افکار و مفاهیم به دیگران از صداها، کلمات و ترکیب و ترکیب منظم و با قاعده آنها استفاده می کنیم.

۳) صدا: عبارت است از ارتعاش تارهای صوتی ، و وسیله ای برای ارائه صداهای لازم در گفتار (بدون استفاده از ارتعاش تارهای صوتی حرف زدن انسان به نجوا تبدیل می شود)

۴) آهنگ: عبارت است از رعایت فواصل زمانی در ادای صداها یا کلمات که کلمات انسان را آهنگ و نظم خاصی می بخشد.

گفتار درمانی با توجه به مهارت های بالا، با یکی از موارد بسیار پیچیده و ضروری انسان یعنی ارتباط سروکار دارد.

علم گفتار درمانی در آغاز به شناسایی گفتار و رشد طبیعی آن و سپس به بررسی اختلالات موجود در روند طبیعی اش می پردازد و تلاش در جهت رفع موانع آن دارد.

 

وظایف گفتار درمانی

اولین و مهم ترین خصوصیت یک گفتار درمان ، داشتن گفتاری کاملاً مناسب و خالی از عیب است. گفتاردرمان باید شخصیت انعطاف پذیری داشته باشد. زیرا مراجعین وی کودکان خردسال ، نوجوانان ، جوانان و نیز افراد سالمندی هستند که به دلایل گوناگون دچار اختلال گفتاری هستند و قابلیت لازم دیگر هنرمندی و خلاقیت است. گفتار درمان باید قادر به کاربرد صحیح و هنرمندانه تکنیک ها و شیوه ها باشد. وظایف یک کارشناس گفتار درمانی عبارت است از:

ارزیابی ، شناخت و تشخیص اختلال گفتاری ، ارائه درمان مناسب و دادن مشاوره لازم به بیمار و همراهان وی ، انجام تحقیق پیرامون موضوع های مربوط به این رشته نیز از وظایف دیگر گفتار درمان است.

  

انواع اختلالات گفتاری

علت های متفاوتی می توانند در بروز هنجارهای گفتار و زبان مؤثر باشند. در اینجا در حد ممکن سعی می شود که انواع مختلف مراجعین گفتار درمانی با توضیح مختصر پیرامون هر یک ذکر شود.

 

۱) تأخیر رشد گفتار و زبان

طی نمودن مراحل رشد در سنین خاصی انجام می شود. هر گاه کودکی در سن به خصوصی به مراحل رشد مربوط نرسد، این مسئله به عنوان تأخیر رشد تعبیر می گردد.

مراحل مختلف رشد زبان و گفتار ممکن است به دلایل مختلفی با تأخیر مواجه گردد. مثلاً: کودکی که در یک محیط ساکت بزرگ می شود از تحریکات کلامی لازم برای الگو سازی و تقلید محروم است و رشد زبان در وی ممکن است به تأخیر افتد. مثال دیگر، کودکان عقب مانده ذهنی هستند. از علل دیگر وجود محیط دو زبانه است . بیماران مبتلا به تأخیر رشد گفتار و زبان ، بیشترین درصد مراجعین گفتار درمانی را به خود اختصاص می دهند.

 

۲) زبان ـ پریشی

هر گاه زبان در اثر ضایعه مغزی دستخوش آسیب گردد و در این مورد مشکل گفتار زبان پریشی نامیده می شود. ضایعه مغزی ممکن است قبل از تولد یا از بدو تولید ایجاد شود که در این صورت عارضه حاصله زبان پریشی دوران رشد نامیده می شود. اما اگر ضایعه مغزی پس از دوران زبان آموزی ایجاد شود، آن را زبان پریشی اکتسابی می نامیم که این دو عارضه متفاوت بوده ، روش های درمانی جداگانه ای را می طلبد. زیرا در نوع اول باید با روش های برنامه ریزی شده زبان را به شخص آموزش داد ولی در نوع دوم باید بازآموزی الگوهای زبانی را داشته باشیم زبان پریشی ممکن است درکی ، بیانی و یا مختلط باشد. در نوع درکی یا حسی ، بیمار با وجود آن که گفته های دیگران را می شنود، قادر به فهم محتوای گفتار آنان نیست . پس دستورات کلامی را غلط انجام می هد و به خطاهای گفتاری خود نیز وقوف ندارد. گفتارش روان ، اما پر از خطاهای زبانی و خالی از محتواست . در این نوع زبان پریشی مراکز زبان مغز آسیب دیده اند.

 

در نوع زبان پریشی بیانی ، بیمار قادر به تولید صداهای گفتاری نیست و گفتارش عالی از روانی است . در واقع نمی تواند حرف بزند هر چند که گفته های دیگران را تا حدی می فهمد و به خطاهای خودش واقف است . در این نوع زبان پریشی مراکز بیانی تولید زبان در مغز آسیب دیده اند. در این نوع معمولاً به طور توأم فلج نیمه راست بدن نیز مشاهده می شود. گاهی وسعت ضایعه بیشتر بوده به طوری که هم مراکز درکی و هم مراکز بیانی صدمه می بینند که در این صورت زبان پریشی مختلط نامیده می شود.

 

۳) گرفتگی صدا

گروهی از مراجعین گفتار درمانی افرادی هستند که صدایشان به دلایل مختلفی دستخوش آسیب شده است و طیف وسیعی را در بر می گیرد. گروهی از این بیماران آنهایی هستند که به دلیل استفاده نادرست در فشار آوردن بر تار صوتی و زیاد حرف زدن ، تارهای صوتی شان ضخیم می شود و یا زدگی هایی روی آن تشکیل می گردد. در نتیجه صدایشان دچار گرفتگی می شود. از جمله علل دیگر: عوامل روانی ، فلج اعصاب حنجره ای و... را می توان ذکر کرد.

 

۴) لکنت

از اختلالات شایع گفتاری است . هر گونه تکرار، کشش ، مکث و گیر در جریان گفتار که سبب می شود گفتار از دید شنونده غیرطبیعی جلوه کند، لکنت نامیده می شود.

 

۵) کودکان مبتلا به فلج مغزی

کودکانی هستند که قبل از سه سال اول زندگی دچار ضایعه مغزی شده و فلج به صورت های مختلفی در بدن آنها ایجاد می شود. که گاه با فلج اندام های گفتاری همراه است . و معمولاً آبریزش دهان را نیز دارند. اغلب صدای بم داشته ، حجم تنفسی شان کم است.

 

۶) کودکان مبتلا به شکاف کام و لب

گاهی در دوران جنینی ، جوانه های مربوط به لب یا سقف دهان از طرفین بهم نمی رسد و بین آنها شکافی باقی می ماند. این کودکان تحت عمل جراحی قرار گرفته ، سپس گفتار درمانی می شوند.

 

۷) اختلال تولیدی (بد تلفظ کردن صداها)

به نوعی اختلال گفتاری اطلاق می شود که در آن صداهای گفتاری به صورت غلط و نادرست تولید می شود که ممکن است به خاطر عدم هماهنگی در عملکرد عضله زبان ، ایجاد شوند و یا ناشی از کم شنوایی و ضعف حس های دهانی باشد. گفتار این افراد اغلب نامفهوم است و امکان دارد صداهای گفتاری را خراب تلفظ کنند، آن ها را جانشین یکدیگر ساخته یا اینکه حذف کنند و گاه صدایی اضافه تولید کنند.

 

۸) اختلال در خواندن

گروه دیگر از مراجعین گفتار درمانی کودکانی هستند که در یادگیری و خواندن و نوشتن با مشکل روبرو می شوند. از آنجا که زیربنای این اختلال با روندهای تشخیص شنیداری و ارتباط دادن شکل حروف با صداها مربوط است با روش های گفتار درمانی بهبود می یابند.

 

منبع=http://www.trc-iran.com