نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رشته مهندسي کامپيوتر

رشته مهندسي کامپيوتر

هدف:

 

رشته مهندسي کامپيوتر که به طراحي و ساخت اجزاي مختلف رايانه مي پردازد، لذا اهميت بسيار زيادي در دنياي امروز برخوردار است. هدف از طي اين دوره تربيت کارشناساني است که در زمينه تحليل، طراحي، ساخت و راه اندازي دستگاهها و مجموعه هاي سخت افزاري جديد، بررسي و شناخت مجموعه هاي سخت افزاري و نرم افزاري موجود، نگه داري، عيب يابي و تعمير و اصلاح و توسعه فعاليت کنند.

 

طراحي، شبيه سازي، فرآوري، پردازش، سنجش، آموزش، ويرايش و ... همه مفاهيمي هستند که با بالاترين دقت و در کوتاهترين مدت زمان ممکن در برنامه هاي نرم افزاري رايانه انجام مي شوند. لذا هدف از اين رشته تربيت نيروي متخصص براي انجام امور فوق است.

 

تواناييهاي فارغ التحصيلان

 

فارغ التحصيلان اين مقطع، قابليتها و تواناييهاي زيادي دارند و چنانچه در مسير مناسب هدايت شوند، قادر خواهد بود مشکلات زيادي را حل کنند. برخي از اين تواناييها به شرح زير است:

 

1.بررسي و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهاي جديد و به کارگيري آنها.

2.بررسي کمبودها و نيازهاي نرم افزاري و سخت افزاري بخشهاي صنعت و خدمات و تدوين نيازهاي آنها، امکان سنجي و تعيين ابزار و نيروي انساني لازم براي رفع کمبودها.

3.تجزيه و تحليل سيستمهاي کوچک و متوسط نرم افزاري و سخت افزاري و ارائه راه حل مناسب براي اجراي آنها.

4.طراحي مجموعه هاي کوچک و متوسط نرم افزاري و سخت افزراي و توليد طرحهاي اجرايي براي انها.

5.اجراي طرحهاي کامپيوتري، نصب، آزمايش و آموزش آنها.

6.پشتيباني و نگه داري سيستمهاي نرم افزاري شامل شناسايي خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جديد به سيستمها.

7.عيب يابي کامپيوترها و سيستمهاي کامپيوتري و رفع عيبها.

8.شناسايي فنون جديد طراحي و ساخت رايانه و ارزيابي و به کارگيري آنها.

 

 

تواناييهاي ذکر شده مربوط به کارشناسان نرم افزار و سخت افزار مي باشد، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاري توانايي بيشتري دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاري از توانايي بيشتري برخوردارند.

 

ماهيت:

 

رايانه داراي دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. اجزاء فيزيکي و قابل لمس رايانه مانند مدارها و بردهاي الکترونيکي سخت افزار ناميده مي شوند.

نرم افزار جزء غيرقابل لمس رايانه است. نرم افزار برنامه ها و داده هايي است که به رايانه فرمان مي دهند که چه عملي را انجام دهد. يک مهندس نرم افزار ياد مي گيرد که چگونه نرم افزارهاي بزرگ و عظيم را طراحي و برنامه ريزي کند، تست و ارزيابي نهايي نمايد و در نهايت مستند سازد.

پس بدين گونه نسبت که يک تعميرکار کامپيوتري يک مهندس سخت افزار و يک اپراتور رايانه يک مهندس نرم افزار تلقي گردد.

"نرم افزار در حقيقت روح و جان رايانه است که به سخت افزار هويت مي بخشد و اصولاً به برنامه اي گفته مي شود که براي به کارگيري سخت افزار ساخته شده باشد.

نرم افزارها را مي توان به دوره کلي دسته بندي کرد که عبارتند از : نرم افزارهاي سيستمي و نرم افزارهاي کاربردي.

نرم افزراهاي سيستمي برنامه هايي هستند که رايانه براي فعال شدن يا سرويس دادن به آن نياز دارد و اين دليل از سوي سازندگان سيستم کامپيوتري عرضه مي شوند و مهمترين آنها سيستم عامل، برنامه هاي سودمند و مترجم هاي زبان مي باشد.

نرم افزارهاي کاربردي نيز برنامه هايي هستند که کاربر يا خود آن ها را مي نويسد يا شرکت هاي نرم افزاري آنها را تهيه کرده و براي فروش عرضه مي کنند. اين گونه برنامه ها معمولاً عموميت برنامه هاي سيستم را نداشته و براي زمينه هاي مختلف مهندسي، علمي، تجاري، آموزشي، تفريحي و يا طراحي نوشته مي شوند."

"مهندسي سخت افزار در مقطع ليسانس به مطالعه و بررسي طراحي سخت افزاري، کنترل سخت افزاري و شبکه هاي کامپيوتري مي پردازد. براي مثال يک مهندس سخت افزار مي تواند طراحي سخت افزاري کند که با IC ها کار کند، با رايانه کار کند و يا از دروازه هاي رايانه استفاده نمايد و در نهايت مي تواند به طراحي مدارهاي مجتمع ديجيتالي بپردازد. که البته به اين بخش از سخت افزار بيشتر در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري پرداخته مي شود."

 

گرايش هاي مقطع ليسانس

 

رشته مهندسي کامپيوتر در مقطع کارشناسي داراي دو گرايش سخت افزار و نرم افزار است که البته اين دو گرايش در مقطع کارشناسي تفاوت قابل توجهي با يکديگر ندارند.

 

 

گرايش سخت افزار

در برگيرنده فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و صنعتي در خصوص قطعات، بردها، تجهيزات و در نهايت سيستم هاي کامپيوتري در مقياس هاي مختلف است و يکي از شاخه هاي مهم آن به نام معماري رايانه (طراحي و ساخت کامپيوتر) مي باشد."

 

گرايش نرم افزار

 

"هدف از گرايش نرم افزار کامپيوتر، آموزش و پژوهش در زمينه زبانهاي مختلف برنامه نويسي، سيستم هاي عامل مختلف و طراحي انواع الگوريتم ها مي باشد."

 

آينده شغلي، بازار کار، درآمد

 

با توجه به گسترش روزافزون دنياي رايانه امروزه بيش از هر زمان ديگري نياز به متخصصان رايانه احساس مي شود. امروزه يک مهندس کامپيوتر اگر علاقمند به کار باشد، هيچ وقت با مشکل بيکاري روبه رو نمي شود. به خصوص مهندسين نرم افزار فرصت هاي شغلي بيشتري داشته و براي کارکردن نياز به امکانات و تجهيزات زيادي ندارند. فرصت هاي شغلي اين رشته به حدي گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصيلان اين رشته به راحتي جذب بازار کار مي شوند بلکه دانشجويان دو سال آخر اين رشته نيز مي توانند وارد بازار کار شده و فعاليت کنند. براي مهندسين سخت افزار هم امکان کار در شرکتهاي توليد کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتي – توليدي بسيار فراهم است و از نظر سطح درآمدي هم با توجه به دانش و پشتکار شخصي در حد قابل قبول و ايده آلي قرار دارند. از طرفي با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اينترنت زمينه کار در اين موضوع نيز بسيار مهياست.

 

توانايي هاي جسمي، علمي، رواني و ... مورد نياز

 

توانايي علمي

يک مهندس کامپيوتر بايد سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته رايانه رشته پويايي است و هميشه بايد اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جديد باشد. مهندس رايانه بايد پايه رياضي قوي داشته و توانايي اش در زمينه فيزيک خوب باشد. همچنين لازم است فردي خلاق باشد تا بتواند مسايل را از راههاي ابتکاري حل کند.

 

علاقمنديها

مهندس رايانه نرم افزار و سخت افزار بايد به يادگيري و مطالعه علاقمند باشد تا پيشرفت در خور توجه داشته باشد. همچنين بايد از جستجو و کاوش در مدارها و ريزساختارها استقبال کند و به کار با رايانه علاقه داشته باشد.

 

 

توانايي مالي

با توجه به توضيحات گفته شده داشتن يک دستگاه رايانه براي يک مهندس رايانه امري ضروري به نظر مي رسد ولي اين گونه نيست که بدون داشتن رايانه دانشجويان از ادامه تحصيل و پيشرفت باز بمانند.

 

وضعيت نياز کشور به اين رشته

 

رشته کامپيوتر که باعث جهاني شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آينده است تا جايي که پيش بيني مي شود تا 10 سال ديگر در کشورهاي پيشرفته مردم همان قدر که بر نيروي برق وابسته هستند به شبکه اينترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضيحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از رايانه در زندگي روزانه اشتغال و موقعيت کاري براي فارغ التحصيلان اين رشته فراهم است تا در قالب شرکتهاي توليدکننده نرم افزار، شرکتهاي توليدکننده قطعات، مراکز صنعتي – توليدي، شرکتها و موسسات خدماتي، مراکز آموزشي و ... مشغول به کار شده و فعاليت کنند. با توجه به پيشرفت کند ايران نسبت به جامعه جهاني رايانه در سالهاي اخير نياز به مهندسين خلاق و کوشا در اين زمينه کاملاً احساس مي شود.

 

روند رو به رشد استفاده از رايانه در محافل عمومي و خصوصي، استفاده گسترده از شبکه اينترنت و زمينه هاي مرتبط با آن، فراهم آمدن شرايط آموزش و تجارت الکترونيک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشني نسبت به آينده اين رشته وجود داشته باشد به نحوي که فعالان در اين زمينه از آينده معلوم و مطمئني برخوردار خواهند بود. تنها نگراني به قسمت نرم افزار مربوط مي شود که بايد مهندسان خلاق ايراني اقدام به تهيه نرم افزارهاي گوناگون و کارآمد کرده تا تنها مصرف کننده صرف نباشيم.

 

نکات تکميلي

 

"بعضي از افراد تصور مي کنند که مهندسي سخت افزار در حد يک تعميرکار رايانه است در حالي که کار يک مهندس سخت افزار، تعمير يا نصب و راه اندازي رايانه نيست. هر چند که مي تواند چنين کاري را انجام دهد. در واقع کار يک مهندس سخت افزار، طراحي هاي سخت افزاري است و به همين دليل در دانشگاه دروسي مثل رياضيات و يا مدارهاي منطقي را مطالعه مي کند همچنين برخلاف تصور کساني که يک اپراتور را در حد يک مهندس نرم افزار مي دانند، بايد گفت که يک مهندس نرم افزار لازم است از دانش رياضي خوبي برخوردار باشد تا بتواند برنامه هاي کامپيوتري را طراحي کند و آنها را توسعه دهد. براي مثال بايد بتواند يک کار گرافيکي را از بنيان طراحي کند. کاري که از عهده يک اپراتور بر نمي آيد. و به همين دليل ما معتقديم که کلاسهاي آزاد آموزش رايانه هيچ وقت نمي توانند يک مهندس کامپيوتر پرورش دهند."